Mechanicky poškozený harddisk (fyzické poškození)

Mechanické poškození disku vzniká jako důsledek selhání harddisku z libovolné příčiny. Buď vlivem náhody, nebo uživatelskou chybou, jako je pád disku, otřes, úder do např. notebooku případně jiné nešetrné zacházení. V těchto případech dochází k závadám jako je poškození ložiska, vadné hlavičky disku nebo poškození plotny hdd. Mechanické poškození harddisku však může vzniknout jako sekundární závada například při přepěťových stavech (poškozený zdroj, výpadek pojistek, přepětí ze sítě), kdy dochází typicky k poškození ploten disku nebo spálení motoru.

K fyzickému poškození disku pak samozřejmě dochází v důsledku vlastního provozu opotřebením, selháním či výrobní vadou.
Čtěte více: externí disk spadl - projevy a následky pádu disku.

Chcete vědět

Mechanické poškození disku patří díky své rozmanitosti stavů mezi nejkomplikovanější vůbec. Není vyjímečné, že se například po pádu disku na zem jedná o kombinaci tří typických závad: poškozené ložisko, poškozené čtecí hlavy a poškozený povrch ploten hdd. Vzhledem k tomu, že se elektricky a mechanicky poškozené disky mohou projevovat na prvni "poslech" velmi obdobně, je k identifikaci skutečného problému nutná pečlivá diagnostika disku.

Zadřené ložisko nebo vřeteno motoru disku

Harddisk, který má zadřené ložisko nebo vřeteno motoru, se může chovat mnoha způsoby, které vždy závisí na konkrétním stavu a taktéž na vlastním typu hdd. Zadřené ložisko se obvykle projevuje snahou disku roztočit se, následuje vypnutí disku a případný restart. V některých případech případech je typický projev zvuku "pila cirkulárka", avšak například 2.5" disky s tímto typem závady jsou až na sotva postřehnutelné cvrkání velice tiché, připadně vydávají hlasitější pípavé zvuky.
Čtěte více: zadřené ložisko harddisku

Poškozené, odřené, poškrábané plotny harddisku

K poškození ploten disku dochází velmi často při pádu harddisku, obzvláště za provozu. Toto se týká především externích disků, kde je tato závada po pádech velmi běžná. K poškození plotny však může dojít i u interních pevných disků, například při výpadku napětí, nebo v případě utržené čtecí hlavy. Tento typ závady patří mezi komplikované, a to především proto, že má přímou souvislost s daty na plotně uloženými (ukázka stavu, kdy je odřený povrch plotny hdd).
Čtěte více: poškozená plotna harddisku.

Spálený motor harddisku

Spálený motor (unašeč) bývá občasnou sekundární závadou při zásahem elektrickým proudem a typickým projevem je nulová detekce pod BIOS, s částečnou elektrickou aktivitou projevující se například bzučením. Plotny harddisku se samozřejmně netočí. Poměrně obvyklá bývá pachová stopa.

Utržené hlavy disku

Typickým důvodem této mechanické závady harddisku (hdd) je výrobní vada, u externích disků to pak bývá i pád disku nebo silný otřes. Pokud harddisk spadl na zem nebo např. desku stolu ap., může dojít mimojiné k vyosení celé soustavy ploten a tím znemožnit jeho provoz. Při této závadě taktéž velmi často dochází k poškození čtecích hlav disku(ukázka poškozené čtecí hlavy). Zvláště závažný je potom stav, kdy je harddisk při pádu nebo otřesu v provozu, tj. čtecí hlavy jsou vystaveny nad vlastní plotny disku. Při pádu harddisk, respektive jeho řídící elektronika nemusí stačit vystavené čtecí hlavy zaparkovat, a ty mohou napáchat závažné poškození povrchu ploten disku.
Čtěte více: poškozené hlavy disku.


Domníváte se, že máte mechanicky poškozený harddisk hdd? Jste si vědomi méně šetrného zacházení s diskem a nyní se nemůžete dostat ke svým datům? Jsou na poškozeném disku uložené soubory, která jsou pro Vás důležité? Pravidlo č.1: Disk netrápit jakýmkoliv dalším provozem! Doporučujeme Vám kontaktovat nás na NONSTOP24 lince 722 150 150 nebo 728 150 150, případně nám poškozený harddisk ihned zaslat nebo osobně doručit k bezplatné diagnostice.

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.