V první fázi si je dobré vědět, proč v principu dochází ke ztrátě dat. Ztráta dat bývá zapříčiněna ze dvou základních důvodů. Prvním je v tomto textu zmiňované softwarové poškození média (sw, logická ztráta dat), druhým důvodem je pak elektro-mechanické poškození nosiče dat.


Softwarová ztráta dat na disku nebo paměti

K tzv. softwarové ztrátě dat dochází ze dvou základních příčin. Buď uživatelskou chybou, nebo například selháním operačního systému či systému souborů na disku či paměti, případně chybou fotoaparátu a kamery při ukládání dat na paměťovou kartu nebo disk. V všech těchto případech platí, že je harddisk, flash paměť nebo paměťová karta fyzicky v pořádku a je možné je po vyřešené obnově dat opět používat.

 1. Uživatelská chyba důsledkem které jsou ztracená data. Mezi takové chyby patří
  1. Smazané soubory. Omylem jste vymazli jakákoliv data na harddisku, flash disku, kartě nebo jiném nosiči dat
  2. Omylem naformátovaný disk nebo paměť. Zformáovali jste jakékoliv médium a nezazálohovali jste si data na něm uložená.
  3. Instalace nového operačního systému na disk. Provedli jste instalaci nového operačního systému, například Windows, na disku však zůstala původní data.
 2. Selhání operačního nebo souborového systému
  1. Poškozený souborový systém. Závada, která se projevuje velmi nespecificky. Mohou být poškozené jednotlivé soubory nebo adresáře které nejdou otevřít, náhle a bezdůvodně nepřístupný celý disk nebo diskové oddíly, objevuje se modrá obrazovka zvaná "modrá smrt" (bsod) atp.

   Běžné jsou také oddíly ztracené po manipulaci s aplikacemi pro jejich správu, např. Partition Magic, Paragon Disk Manager, Acronis atd. Velmi často mohou tyto projevy poukazovat na mechanický problém, např. vadné sektory.

Chcete vědět

V MyBlueDay jsme specialisté na obnovu dat a záchranu souborů ze všech typů nosičů dat. Obnovíme vám ztracená data jak z interního harddisku v PC, notebooku, MacBooku, tak z externího disku, flash disku nebo paměťové karty. Dokážeme pracovat se všemi běžnými souborovými systémy na platformách Windows®, Mac OS a Linux. Čtete více: z jakých systému souborů a operačních systému obnovíme data

K rekonstrukci a obnově vašich ztracených dat využíváme dokonale zvládnutých technologických postupů, které jsou obzvláště v případě ztráty dat z logických (sw) důvodů na minoritních souborových systémech podpořeny dlouholetými zkušenostmi a znalostmi problematiky.

Chcete-li mít jistotu, že bude pro vás a vaše ztracená data uděláno maximum, svěřte obnovu vašich souborů odborníkům. V MyBlueDay se dlouhodobě specializujeme na službu "datarecovery", neboli obnovu dat ze všech typů médií. Řešíme jak banálnější případy softwarové ztráty dat, tak především komplikované elektro-mechanické závady.
V případě potřeby a zájmu o obnovu dat nás kdykoliv kontaktujte na našich NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150 nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.


Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.