Záchrana dat z harddisku - poškozená vnitřní elektronika

Poškození vnitřní elektroniky pevného disku se řadí mezi závažná poškození, které je možné úspěšně řešit pouze s profesionálním vybavením a plným technickým zázemím.

K poškození vnitřní elektronické části harddisku dochází často jako související závada při poškození externí elektroniky disku, například po přepěťové špičce, při závadě na vlastním napájecím zdroji počítače, nebo nevhodnou manipulací s diskem, kdy bývá důsledkem kompletní zničení interní i externí elektroniky harddisku. Typickým projevem takto poškozeného harddisku je absolutní elektrická netečnost, tj. nevykazuje žádné známky elektrické aktivity.

Pokud má mít profesionální záchrana a obnova dat z poškozených harddisků efekt, doporučujeme následující: netrápit, nezkoušet, neexperimentovat, neotvírat! Chápeme, může to být lákavé a pochopitelné, ale pouze v případě, že disk obsahuje nezajímavá, nebo zálohovaná data, a závadu chápete jako výzvu :-). Předešlé věty prosím nevnímejte, jako prostý marketingový obrat, ale jako upřímnou radu.

Samozřejmě většinou nastávají případy, kdy dojde k poškození vnitřní disku elektroniky důsledkem selhání vlastního harddisku. Takto poškozený pevný disk bývá většinou elektricky aktivní (točí se), ale často bývá problém již na úrovni detekce pod BIOSem. Projevem takového poškození bývá, buď netypicky hlučná akustika (klepání, klikání..ap., audio ukázky akustických příznaků  ukázka 1,  ukázka 2,  ukázka 3), nebo naopak, absolutní akustický klid, způsobený např. nevystavením čtecích hlav nad plotny harddisku. Ve všech případech nedojde vlivem poškozené elektroniky čtecích hlav k načtení servisních dat, a tím pádem není možné běžným způsobem přistoupit do vlastní datové oblasti disku.

Chcete vědět víc?    Poškozené hlavy pevného disku

Obnova dat a prognóza úspěšné obnovy z takto poškozených harddisků je s adekvátním technickým a znalostním zázemím příznivá. V zásadě ovšem platí, že tyto stavy jsou komplikovanější s narůstající kapacitou, tedy narůstajícím počtem čtecích hlav a ploten, případně s atypickým řešením některých modelových řad pevných disků.

Vydává Váš harddisk podivné zvuky? Počítač připojený disk nevidí, případně s ním nelze vůbec nastartovat? Jsou na poškozeném médiu uložená data, která jsou pro Vás důležitá? Pravidlo č.1: Disk netrápit jakýmkoliv dalším provozem. Doporučujeme Vám popsat nám Váš problém pomocí formuláře On.Line rychlé pomoci, nebo nás kontaktovat na nonstop lince 722 150 150, případně nám médium ihned zaslat nebo osobně doručit k bezplatné diagnostice.

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.