Z jakých operačních a souborových systémů provádíme obnovu dat

Na každém elektronickém nosiči dat (harddisk, flashdisk, cd/dvd..), který data obsahuje (není tedy zcela nový, ve výrobním stavu), musí být zavedeno, jakým způsobem jsou na něm data logicky organizována a jakým způsobem tedy mají být zpřístupněna a distribuována. Tomuto způsobu organizace dat se říká souborový systém, neboli filesystem. Mezi nejznámější souborové systémy patří např. NTFS, FAT32 na platformě Windows nebo HFS který je využíván Mac OS.

K tomu, aby bylo možné provést obnovu dat z disku, karty nebo jakéhokoliv jiného nosiče dat, na kterém došlo k poškození této logické struktury (souborového systému) je nutné znát charakteristiky a vlastnosti právě použitého systému souborů.

V současné době podporujeme následující systémy souborů, které jsou využívany specifikovanou platformou (operačním systémem).

Platforma systému Microsoft Windows

ve verzích 95, 98, ME, 2000, Server 2003, Server 2005, XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 a Windows 10 se souborovým systémem FAT, FAT32, NTFS, NTFS+ a exFAT u výměnných médií

Operační systém Mac OS

ve verzích OS 9.2, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks a Mac OS X 10.10 Yosemite na souborovém systému HFS, HFS+ a HPFS u výměnných externích médií

UNIX, Linux a BSD distribuce

například Danix, Debian, Fedora, Gentoo, Mandriva, Red Hat Enterprise, Slackware, Slax, SUSE , Ubuntu, Kubuntu, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, DragonFlyBSD, DesktopBSD, PC-BSD atd. na souborových systémech EXT, EXT2, EXT3, EXT4, XFS a ReiserFS

Proprietární souborové systémy

zpravidla speciálně upravené souborové systémy na bázi EXT2, EXT3, EXT4, XFS, RaiserFS ap., které využívají velmi často síťová úložiště NAS, nebo některá serverová řešení


Postihla vás ztráta na libovolném nosiči?

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.