Harddisk má vadnou elektroniku - elektronicky poškozený disk

K elektronickému poškození disku dochází většinou ze tří typických příčin. Každý z nich znamená fyzické poškození disku, tj. disk je zničený a nelze jej nadále používat.

  1. samovolné, spontánní elektronické poškození harddisku. Disk HDD selže bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Příčinou elektronického poškození může být výrobní vada disku nebo jeho stáří.
  2. disk se elektricky poškodí uživatelskou chybou. Velmi často záměnou napájecích konektorů u externího disku za např. napaječ notebooku, nebo nevhodnou manipulací s Molex napájecím konektorem u ATA disků, případně použitím nekvalitního PATA/SATA/ USB převodníku (konvertoru) , což je mimochodem v poslední době velmi typické.
  3. elektrická závada disku vzniklá vnějším vlivem. Typicky je elektricky poškozený disk HDD vystaven přepětí ze sítě či zdroje, například při bouřce, výpadku pojistek, selháním nekvalitního zdroje atp.


Následky a typy poškození u HDD majícím poškozenou elektroniku

Ať dojde k elektronickému poškození disku z jakéhokoliv příčiny, vždy nastávají zjednodušeně dva možné stavy poškození.

Poškozená vnější elektronika disku

zcela zjevným projevem tohoto poškození je stav, kdy harddisk nebo externí disk neprojevuje jakoukoliv aktivitu. Lidově řečeno je mrtvý. Disk se netočí, nevydává žádné zvuky. Obnova dat z takto poškozených harddisků má všeobecně vynikající prognózu a velmi vysokou úspěšnost. Chcete vědět více o závadách, kdy je poškozená vnější elektronika disku?

Poškozená vnitřní elektronika disku

Tento typ závady patří všeobecně mezi komplikovanější. Velmi často se jedná o doplňkovou závadu při poškození vnější elektroniky. Disk s tímto elektronickým poškozením se může projevovat klepáním či jinak zvukově odlišně od standardu. Na prognózu obnovy dat má vliv skutečný stav disku a jeho konkrétní typ a model.
Chcete vědět více o závadách, kdy je poškozená vnitřní elektronika disku?

Myslíte si, že je Váš harddisk elektronicky poškozený? Pravidlo č.1: Harddisk, obzvláště pokud vydává jakékoliv netypické zvuky netrápit dalším provozem, rozhodně neotvírat! Doporučujeme Vám kontaktovat nás na NONSTOP24 lince 722 150 150 nebo 728 150 150, případně nám poškozený harddisk ihned zaslat nebo osobně doručit k bezplatné diagnostice.


Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.