Operační systém nenaběhne

Situace, kdy operační systém nenabíhá může být způsobena velmi širokým spektrem důvodů. Od banálnějších, po komplikované. Důvodem může být jakákoliv chyba hardware, tj. vadná RAM paměť, závada na základní desce PC, nebo jakékoliv jiné komponentě. Důvodem může samozřejmě i poškození pevného disku.

Pokud na disku nemáte důležitá data, nebo máte zazálohovano (chválíme), pak je z hlediska efektivity nejjednoduším a nejefektivnějším způsobem přeinstalace systému. Existuje samozřejmě nepřeberné množství způsobů, jak se o opravu systému pokusit, ale zpravidla se jedná o metody na principu pokus-omyl.

To, že operační systém nenaběhne ovšem nemusí být zaviněno poškozením hardwarovým, tj. fyzickým, mechanickým, ale samozřejmě vlastní chybou operačního systému, nebo jiné sw komponenty, která se při startu systému zavádí.

Typicky je to poškození souborů, které jsou nezbytné pro korektní bootování jako v případě Windows XP boot.ini, ntdlr, ntdetect.com, hal.dll, ntoskrnl.exe nebo ntdll.dll.

Dále může korektní start operačního systému znemožnit problém v registrech systému Microsoft Windows, nebo konflikt zavedených ovladačů v knihovnách souborů .dll. V těchto případech je časté, že v určité částí startu operačního systému dojde k pádu do tzv. modré obrazovky smrti.


Operační systém nenabíhá, na disku jsou důležitá data

Pokud se dostanete do situace, že operační systém nenaběhne a start skončí jakoukoliv chybovou hláškou, pádem do modré smrti nebo je operační systém neustále načítán (typicky je zobrazeno logo systému a loading-progress bar) aniž by i po delší době byla zobrazena např. plocha; a přitom máte na harddisku uložená data, o která nechcete přijít, doporučujeme následující postup.

Vzhledem k tomu, že není zřejmé, proč systém nenabíhá a proč se není možné dostat k souborům doporučujeme následující ideální postup.

Vzhledem k tomu, že je námi prováděné posouzení stavu disku bezplatné (bezplatná diagnostika disku) neriskujte případné zhoršování stavu disku při možném mechanickém poškození a doručte nám ho jakýmkoliv způsobem na naše pracoviště. Je to v této fázi jistý a rozumný způsob jak zjistit, jaké jsou možnosti obnovy vašich dat.Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.