Obnova smazaných dat na pevném disku

Tento způsob ztráty dat patří mezi typické uživatelské chyby. Z tohoto důvodu disponují operační systémy (Windows, Mac OS X, Linuxové distribuce...) funkcí "koš", která má být v případě neopatrného smazání dat tzv. poslední instancí obnovy smazaného souboru z pohledu uživatele.

Problém však nastává v okamžiku, kdy dojde k tzv. rychlému vymazání dat (např. pomocí ctr+shift+del v systému Windows), nebo k odstranění dat z koše.

Víte, že obnova smazaných souborů je vždy velmi individuální záležitost? Záleží mimo jiné na použitém souborovém systému, výbornou prognózu všeobcně mají FAT, FAT32, exFAT, NTFS, komplikovanější je EXT2 či HFS(+) a EXT3 může být průšvih?

V tomto případě platí vždy a v každém případě toto pravidlo: "NEpoužívejte, NEzapisujte, NEzkoušejte". Chcete-li, aby měla prognóza obnovy smazaných souborů dobrou úroveň, postižený disk v žádném případě nepoužívejte. Vypněte operační systém okamžitě, jakmile si chybu uvědomíte. Na postižený disk neukládejte žádná nová data, neinstalujte žádný software, neborouzdejte na internetu. Vězte, že smazané soubory zůstávají na pevném disku i po jejich vymazání. A to do té doby, dokud nebudou přepsány, například soubory, které vznikají při provozu operačního systému (temp, swap). Šanci na obnovu smazaných souborů minimalizuje také defragmentace (často spuštěná na pozadí jako služba).

Záchrana dat obnova smazaných souborů na disku
Obr.1: Ilustrace schematicky zobrazuje způsob uložení dat (u disků typicky FAT32 nebo NTFS) na nosiči. Je-li novým zápism zasažena oblast fyzického uložení smazaného souboru, může být obnova dat u některých typů souborů komplikovaná až nemožná.


Obnova smazaných souborů na paměťové kartě nebo flash disku

Máte smazané fotky nebo video (v jakémkoliv formátu) na vaší paměťové kartě SD, SDHC, SDXC, CF, xD, MemoryStick? Naformátovali jste omylem paměťovou kartu, která obsahovala nazazálohovaná data? Čtěte více: obnova fotek z naformátované karty. Kartu v žádném případě nepoužívejte, neukádejte na ní nové fotografie ani videa. Pokud nebylo na kartu zapsáno, je šance na obnovu smazaných souborů velmi vysoká. Pokud již zápis proběhl, tj. byly pořízeny nové snímky nebo videa, je šance na obnovu vždy individuální a platí..čím méně zapsáno, tím lépe. Čtěte více: přefocená paměťová karta.


Vymazali jste si omylem data a máte zájem o jejich obnovu? Popište nám Váš problém pomocí formuláře On.Line rychlé pomoci, nebo nás kontaktujte na nonstop lince 722 150 150, nebo nám médium doručte k bezplatné odborné diagnostice.


Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.