Poškozené čtecí hlavy disku, vadné hlavy HDD

Hlavy disku jsou jednou z komponent interní elektromechaniky moderních pevných disků (hdd). Vzhledem k tomu, že samotné řešení čtecí hlavy využívá hi-endová fyzická a fyzikální řešení, patří vadná čtecí hlava mezi komplikovanější závady, jejíž řešení vyžaduje profesionální technologické zázemí a vybavení.

Detail hlavy u HDD
Obr.1: Detailní pohled na vlastní hlavu obsahující čtecí a zapisující část. Hlava je umístěna na konci ramena jehož pohyb je zajištěn akutátorem.

Schematický popis čtecí hlavy harddisku

  1. pevně připnutá kobaltová vrstva, která má pevnou a neměnnou magnetickou orientaci
  2. mezivrstva z nemagnetického materiálu (např. měď), která slouží jako přechod mezi dvěmi zmagnetizovanými vrstvami
  3. vrstva feromagnetického materiálu (nejčastěji niklželezná slitina), která je nejblíže k povrchu disku a funguje jako snímač. Nazývá se volnou vrstvou, protože směr jejího magnetického pole se přepíná v souladu s aktuálně čteným konkrétním bitem
  4. anti-feromagnetická "výměnná" vrstva z materiálu, který izoluje připnutou vrstvu od vnějších magnetických polí

Hlavy disku (hdd) popis - schema
Obr.2: Schematický nákres hlavy použité na harddisku. Typ využívající GMR je odlišný o technologií PMR.

Vadná hlava disku - příčiny a následky

K poškození hlav u disku hdd může dojít jak zcela spontánně, prostým selháním disku jako elektromechanického zařízení, tak vlivem zvenčí, tj. např po situaci jako je pád disku na zem nebo po nehodě způsobené chybou napájení jako je přepětí ze síte, ze zdoje ap.

Zatímco např. po pádu nebo otřesu dojde mechanickému poškození hlavy (hlava utržená, parkovaná na plotně disku, neschopná vystavení), pak po přepětí nebo zkratu zpravidla dochází k poškození předzesilovače hlav disku, což považujeme za poškození interní elektroniky harddisku.

Velmi typické pro poškození hlavy disku je, že po zapnutí disk klepe, nebo vydává jiné netypické, zpravida cyklické zvuky a zároveň není detekovaný v BIOSu.


Máte interní nebo externí disk u kterého máte podezření na vadné čtecí hlavy? Nechcete riskovat případné zhoršování situace zbytečnou prodlevou nebo nevhodně zvoleným postupem? Pak s námi Váš problém kdykoliv konzultujte na NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150, nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.


Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.