Zadřené ložisko harddisku

Zadřené ložisko disku patří mezi jednu z naprosto typických mechanických závad u pevných disků (hdd).

Poměrné významně se zvýšil výskyt této závady po roce 2005 při přechodu na tzv. PMR (Perpendicular Magnetic Recording) v souvislosti s využíváním fluidních ložisek u pevných disků. Tato závada může být přímým důsledkem napětí které vzniká na vřetenu unašeče (motoru) vlivem hmotnosti vlastních ploten harddisku.

Obyvykle však dochází k zadření ložiska pevného disku po jednorázovém nárazu, typicky v případě, že disk spadl na zem (případně jakýkoliv disk postihl významný otřes), nebo po sérii operací, kdy dojde nečekaně k poklesu otáček disku.

K poškození disku může dojít jak v okamžiku nehody, což je typické pro opravdu silné nárazy, tak určitou dobu po nehodě. Harddisk se může určitou dobu chovat poměrně standartním způsobem, a pak náhle dojde k jeho selhání a absolutní nedostupnosti.

Poslechněte si! Zadřené ložisko disku WD5000KS a WD Scorpio
* u každého typu a modelu disku se může závada projevovat odlišně

Spontánní závada na úrovni zadřeného ložiska se může v zásadě projevit u jakéhokoliv modelu harddisku. Velmi typicky však bývají touto závadou afektovány disky Seagate Barracuda 7200.10, Seagate Barracuda 7200.11, Seagate Barracuda 7200.12 a notebookové disky Toshiba.

Byl Váš harddisk vystaven otřesu a nyní máte problém s jeho dostupností?

Na poškozené ložisko nebo závadu související s pohonem (unašečem) mohou poukazovat tyto symptomy.

  1. pevný disk není rozpoznán počítačem
  2. harddisk se netočí
  3. v případě disků Seagate nebo Hitachi uslyšíte tichý bzučivý zvuk (zadřené ložisko u disku Seagate)
  4. harddisk Maxtor vydává elektronický pípavý zvuk (zadřené ložisko u disku Maxtor)
  5. notebookový disk Toshiba vydává klikavý nebo škrábavý zvuk (zadřené ložisko u disku Toshiba)

Velmi častou komplikací je u primární závady zadřeného ložiska disku dodatečné poškození povrchu ploten disku. To je důsledkem nekorektního parkování čtecich hlav přímo na povrchu plotny disku. Z tohoto důvodu je nezbytné v případě nehody disku okamžitě ukončit jeho provoz.


Máte podezření na mechanické poškození disku? Chování disku je zcela nestandartní a nemůžete se dostat ke svým datům? Disk rozhodně netrapte provozem, netřeste s ním! V MyBlueDay se specializujeme na obnovu dat z mechanicky poškozených disků a proto s námi Váš problém kdykoliv konzultujte na NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150, nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.


Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.