Zadřené ložisko harddisku
Zadřené ložisko disku patří mezi jednu z naprosto typických mechanických závad u pevných disků (hdd).
Poměrné významně se zvýšil výskyt této závady po roce 2005 při přechodu na tzv. PMR (Perpendicular Magnetic Recording) v souvislosti s využíváním fluidních ložisek u pevných disků. Tato závada může být přímým důsledkem napětí které vzniká na vřetenu unašeče (motoru) vlivem hmotnosti vlastních ploten harddisku.
Obyvykle však dochází k zadření ložiska pevného disku po jednorázovém nárazu, typicky v případě, že disk spadl na zem (případně jakýkoliv disk postihl významný otřes), nebo po sérii operací, kdy dojde nečekaně k poklesu otáček disku.
K poškození disku může dojít jak v okamžiku nehody, což je typické pro opravdu silné nárazy, tak určitou dobu po nehodě. Harddisk se může určitou dobu chovat poměrně standartním způsobem, a pak náhle dojde k jeho selhání a absolutní nedostupnosti.
Spontánní závada na úrovni zadřeného ložiska se může v zásadě projevit u jakéhokoliv modelu harddisku. Velmi typicky však bývají touto závadou afektovány disky Seagate Barracuda 7200.10, Seagate Barracuda 7200.11, Seagate Barracuda 7200.12 a notebookové disky Toshiba.
Byl Váš harddisk vystaven otřesu a nyní máte problém s jeho dostupností?
Na poškozené ložisko nebo závadu související s pohonem (unašečem) mohou poukazovat tyto symptomy.
- pevný disk není rozpoznán počítačem
- harddisk se netočí
- v případě disků Seagate nebo Hitachi uslyšíte tichý bzučivý zvuk (zadřené ložisko u disku Seagate)
- harddisk Maxtor vydává elektronický pípavý zvuk (zadřené ložisko u disku Maxtor)
- notebookový disk Toshiba vydává klikavý nebo škrábavý zvuk (zadřené ložisko u disku Toshiba)
Velmi častou komplikací je u primární závady zadřeného ložiska disku dodatečné poškození povrchu ploten disku. To je důsledkem nekorektního parkování čtecich hlav přímo na povrchu plotny disku. Z tohoto důvodu je nezbytné v případě nehody disku okamžitě ukončit jeho provoz.