Elektro - mechanicky poškozený disk nebo čipový nosič dat - typické příznaky

Jakékoliv stálé nebo občasné projevy interního disku nebo externího disku (libovolného typu nebo výrobce), které se začne odlišovat od normálního chování, může být indicií elektro-mechanického poškození v různé fázi vývoje.

  1. Harddisk klepe nebo vydává klikavé, tikavé zvuky, zároveň se však točí. Disk klepe stále, nebo pouze občas.
  2. Harddisk několikrát klepne, poté se vypne, nebo se zrestartuje.
  3. Harddisk chrastí, vydává škrábavé zvuky.
  4. Disk nevydává žádné atypické zvuky, ale není rozpoznán v BIOS ani na úrovni systému
  5. Disk se odpojuje a připojuje, nelze s ním korektně pracovat, přistupovat k souborům, kopírovat je atd.
  6. ...a mnoho dalších symtomů a projevů. Chcete-li vědět více o různých projevech, pokračujte do sekce důvody a projevy závad na nosičích dat

Pokud jsou takové atypické projevy disku důsledkem např. pádu, otřesu nebo přepěťového stavu, VŽDY jde naprosto zřejmé projevy mechanicky poškozeného disku, který je tak nutné považovat za vážně poškozený ! Záchrana dat z disku v těchto případech vyžaduje nezbytně technické vybavení, bez kterého nelze obnovu uskutečnit.

U čipových nosičů dat mezi které patří typicky paměťová karta, USB flash disk a samosebou i SSD (Solid State Disk) je často poměrně obtížné detekovat, jedná-li se o problém logického, softwarového charakteru, nebo závadu elektroniky nosiče. To se týká samozřejmně situací, kdy nosič selže náhle, spontáně bez uživatelské nebo jiné externí chyby.

Typickým projevem vadné elektroniky flash paměti může být nulová detekce nosiče, tj. paměť není zobrazena na žádné úrovni a v žádném zařízení, případně se detekuje, ale neprávným názvem (zpravidle jde o název použitého čipsetu / řadiče), nebo nekorektní kapacitou.

Pokud dojde k selhání elektroniky flash paměti, pak se obnova dat z karty nebo záchrana dat z flash disku stáva záležitostí pro specializované praocviště, které disponuje dostatečným vybavením a zkušnostmi pro to, aby měla taková obnova dat maximální šanci na úspěch.

Pro řešení akutních případů ztráty dat provozujeme NONSTOP24 linky (+420) 722 150 150 a (+420) 728 150 150, kde lze i mimo pracovní dobu konzultovat vzniklou situaci se specialistou na obnovu dat. Poškozené nosiče dat přijímáme ke vstupní diagnostice na našem pracovišti v Praze. Nosiče přijímáme také formou zásilek poštovní nebo kurýrní službou.Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.