Druhy závad a důvody ztráty dat na pamětové kartě, usb flash disku, interním harddisku a externím disku

Na každém elektronickém nosiči dat může dojít k jejich ztrátě. Nezáleží na tom, jedná-li se o "noname" flash paměť, nebo špičkový a drahý pevný disk. Pokud jste se tedy i vy dostali do nepříjemné situace související se ztrátou dat na jakémkoliv nosiči, máte se na řádcích níže možnost dozvědět více.

Nechcete o svá ztracená data definitivně přijít a riskovat případné zhoršování situace zbytečnou prodlevou nebo nevhodně zvoleným postupem? Pak s námi Váš problém kdykoliv konzultujte na NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150, nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.


Softwarová ztráta dat

Jednoduše řečeno: harddisk, externí disk, karta do foťáku nebo kamery či flash disk nejsou a nesmí být nijak poškozené a zpravidla se ví, proč ke ztrátě dat došlo. Do této kategorie patří smazaná data, zfomátování (nafomátování) omylem, přeinstalace operačního systému bez zazálohování původních dat.

Do kategorie softwarové ztráty dat mohou patřit i případy, kdy na nosiči dat zmizí náhle všechna, nebo nějaká data (složky a soubory), když disk, karta nebo flash paměť požaduje naformátovat, ačkoli na něm jistě data byla a některé další případy, které jsou důsledkem závady zvané poškozený souborový systém.

Chcete vědět

Ztráta dat způsobená mechanickým poškozením nosiče

Jednoduše řečeno: harddisk, externí disk, karta do foťáku nebo kamery či flash disk jsou mechanicky tj. fyzicky poškozené a toto poškození je důvodem proč se není možné dostat k souborům. K mechanickému poškození u paměťové karty nebo flash disku může dojít pouze chybou uživatele. Typickou mechanickou závadou u usb flash disku je ulomený usb konektor (ukopnutý), u paměťové karty je to její rozlomení např. po vložení do neprávné štěrbiny čtečky paměťových karet.

Mechanická závada harddisku (hdd) nebo externího disku může být důsledkem uživatelské chyby, zpravidla po pádu disku například z výšky nebo překlopením na stranu, ale k mechanickému poškození dochází samosebou i zcela samovolně, z ničeho nic. Uvědomte si, že harddisk je elektomechanický stroj, a jako takový se může porouchat.

Chcete vědět

Ztráta dat způsobená elektronickým poškozením nosiče

Jednoduše řečeno: Elektronicky poškozená paměťová karta nebo usb flash disk se za určitých okolností můžou chovat podobně, jako při softwarovém poškození, tj. počítač o nich určitým způsobem ví, nebo dokonce chtějí formátovat. Zpravidla jsou ale tzv. mrtvé, počítač, foťák nebo kamera či telefon o kartě vůbec neví, nebo hlásí chybu karty. Elektronická závada na kartě nebo flash disku může vzniknout prostým selháním elektroniky, neopatrnou manipulací nebo přepětím.

Elektronická závada na harddisku nebo externím usb disku se v zásadě bude projevovat stejně. Uvědomte si, že rozpoznat rozdíl mezi elektronickým a mechanickým poškozením pouze podle chování disku je velmi obtížné. U interních harddisků dochází k této závadě např. po výpadku napětí, přepětí po bouřce, poškození zdroje či jiné komponenty nebo nevhodné manipulaci s kabeláží. U elektronicky poškozených externích disků je situace složitější, protože chování disku může být ovlivněno usb řadičem vlastního boxu (v každém externím disku je použit běžný harddisk).

Chcete vědět
Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.