Zápis se zpožděním se nezdařil, z disku nelze číst soubory

"Zápis se zpožděním se nezdařil" je jedno z typických hlášení související zpravidla s připojeným externím usb diskem nebo datovým diskem na rozhraní ATA/SATA.

Harddisk je v tomto případě úspěšně nadetekován, v případě interního na úrovni BIOS, externí je korektně načten jako USB mass storage velkokapacitní výměnné médium, avšak po libovolné době se náhle odhlásí ze systému a jakákoliv činnost na něm je přerušena níže uvedenou hláškou. V některých případech se po určité době může disk opět přihlásit.

Zápis se zpožděním se nezdařil - s externím diskem není možné pracovat
Obr.1: Hlášce "zápis se zpožděním se nezdařil" zpravidla předchází jakákoliv operace s daným harddiskem. Může se jednat o otevírání souboru, jeho kopírování nebo jakoukoliv činnost i na pozadí, tj. systémovou jako je virové skenování, defragmentace ap.

Důvod odpojení a odhlášení disku ze systému

Důvodem tohoto velmi nestabilního chování, které v naprosté většině případů znemožňuje práci s diskem, (tj. v této situaci již není možné provést zazálohování dat, protože se disk při vytížení odpojí) jsou zpravidla chyby na plotnách disku, tzv. vadné sektory (bad blocks, bad LBA apod.), nebo vadné čtecí hlavy disku (v tomto konkrétním případě se zpravidla jedná o poškození jedné hlavy).

Z našeho profesionálního pohledu je nejhorší možnou variantou (kromě otevření harddisku mimo laboratorní podmínky) neustála snaha harddisk po odpojení opět připojovat a snažit se data kopírovat po souborech, případně složkách. Tento postup je pro poškozený pevný disk velmi zatěžující.

Důvodem je mimojiné tzv. fragmentace souborů, kdy je vyčítání jednotlivých souborů běžným způsobem velmi neefektivní. Čtení je nutno realizovat defenzivním sekvenčním způsobem, který zaručí, že se z disku vyčte maximum možných souborů v absolutní kvalitě.

V naprosté většině případů tato snaha skončí definitivním selháním harddisku. I profesionální obnova dat je následně komplikovanější a bohužel a zcela logicky nákladnější.

V MyBlueDay se specializujeme na záchranu dat z širokého spektra nosičů dat na kterých došlo ke ztrátě dat z libovolného důvodů. V případě problému souvisejícím se ztrátou dat nás kdykoliv kontaktujte.

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.