Harddisk klepe, vydává klepavé zvuky

Pokud harddisk (disk, pevný disk) vydává klepavé zvuky neboli takzvaně "klepe", je téměř jisté že se jedná o mechanické poškození disku.

Poslechněte si! Vadné hlavy u disku Western Digital WD6400AAKS
* u každého typu a modelu disku se může závada projevovat odlišně

Klepavý zvuk harddisku může mít na svědomí nesprávná činnost čtecích hlav disku. K tomuto poškození dochází jak zcela spontánně, bez zjevného důvodu prostým selháním disku jako takového, nebo po uživatelské chybě, nešetrném zacházení s diskem ap.

Utržená čtecí hlava harddisku
Obr.: Na obrázku je zobrazena defektní čtecí hlava disku. Tento typ poškození má témeř vždy za důsledek poškození plotny disku.

Disk, který se projevuje cyklickým klepavým zvukem nebývá až na zcela vyjímečné případy detekován na úrovni BIOS.


A z jakých důvodů typicky harddisk klepe?

  1. servisní oblast disku není možné načíst z důvodu fyzického poškození plotny
  2. servisní oblast disku není možné načíst z důvodu poškození čtecí hlavy disku
  3. vadný předzesilovač hlav není schopný předat korektní signál elektronice
  4. vadný firmware není schopný incializace

Veškeré tyto závady se budou projevovat různými atypickymi zvukovými projevy, které lze souhrně a nadsazeně označit jako "klik smrti". To znamená, je v běžných podmínkách je takový harddisk zcela nedostupný a obnova dat z něj je možná pouze profesionálními prostředky.

Máte hdd který klepe, nebo vydává jiné netypické zvuky a není detekovaný pod BIOS? Uvědomte si, že takové projevy jsou typické pro vážné poškození disku. Potřebujete z takového disku obnovit data? Pak s námi Váš problém kdykoliv konzultujte na NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150, nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.


Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.