Harddisk se točí, neklepe ale BIOS ho nedetekuje

Pokud se harddisk neprojevuje akusticky jakkoliv odlišně od normálu, a nejste si vědomi důvodu, který by mohl disk poškodit (např. pád, nekorektní zapojení napajecího kabelu ap.) a přesto tento disk není detekovaný v BIOS, doporučujeme v první fázi prověřit jeho připojení k datovému kabelu, případně zkontrolovat správné nastavení jumperů u starších PATA disků.

POZOR! Manipulaci s disky provádějte ve vypnutém stavu!

Pokud zjistíte, že je disk připojený a nastavení správné a přesto ho BIOS nevidí, lze předpokládat, že je harddisk poškozený. Obzvláště, pokud byl dříve disk správně detekovaný a bezproblémově pracoval.

Popisovaný stav může u každého modelu hardisku poukazovat na odlišný problém a závadu. Všeobecně lze však usuzovat na kombinaci závad související s elektro-mechanikou čtecích hlav, viz. poškozené čtecí hlavy disku, nebo poškozeným povrchem ploten disku.

V každém případě si je nutné uvědomit, že disk se nedetekuje v BIOS a zároveň se točí pouze v případě, že není z nějakého důvodu schopný kalibrace hlav. A tyto závady vždy patří mezi ty komplikovanější.


Nechcete o svá data na poškozeném disku definitivně přijít nebo riskovat případné zhoršování situace zbytečnou prodlevou nebo nevhodně zvoleným postupem? Zajímá vás obnova dat z disku? Pak s námi Váš problém kdykoliv konzultujte na NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150, nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.


Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.