Servisní oblast disku ( HDD )

Servisní oblast (jinak také: servooblast, systémová oblast) na pevném disku uchovává naprosto nezbytné informace potřebné k tomu, aby byl harddisk vůbec schopen přistoupit k vlastním datům. Dojde-li k poškození těchto informací, stávají se data na takto poškozeném disku zcela nedostupná. Poškozená servisní oblast na harddisku patří mezi komplikované závady, kdy není bez patřičného vybavení a zkušeností obnova dat možná.

K tomu, aby bylo snažší pochopit, jak servisní oblast funguje, je dobré vědět jak se chová pevný disk od zapnutí do stavu, kdy je schopný na aplikační úrovni pracovat s daty.


Chcete vědět víc? Jak funguje harddisk

Jaké informace obsahuje servisní oblast disku (systémová)

 1. S.M.A.R.T informace
 2. systémové logy a protokoly
 3. sériové číslo harddisku
 4. modelové označení disku
 5. seznam vadných sektorů z výroby, tzv. production list - neměnný
 6. seznam realokovaných vadných sektorů - dodávány údaje o nových vadných sektorech
 7. firmware a mikrokódy
 8. rekalibrační tabulky
 9. testovací rutiny a procedury
 10. tovární nastavení kalibračních tabulek
 11. překladač zpracovává informace o zakřivení čtecích hlav a drah a konvertuje logické a fyzické adresování
 12. uložení hesla potřebného k šifrování disku
 13. a některé další...

Podrobnější informace týkající se servisní oblasti na harddisku

Na pevném disku jsou obvykle dvě nebo více záložních kopií servisních dat, které jsou uložené fyzicky na odlišných místech, tj. jiné plotně. Naprostá většina systémových informací je uložena na okrajových drahách ploten disku. Pokud je primární oblast obsahujicí např. kalibrační tabulky poškozena, je možné tyto informace obnovit z existujících záloh. Servisní oblasti na pevných discích (hdd) se neřídí žádnými standarty. Servodata jsou unikátní dokonce i v rámci identických disků v modelové řadě. Části servisních dat bývají individuálně uloženy i v elektronice čtecích hlav nebo v externím čipsetu (PCB).

Servisní oblast disku: Servisní oblast je fyzická oblast na plotně pevného disku (hdd) o tvaru kruhové výseče, která uchovává geografické a lokační informace o jednotlivých sektorech.

Servisní alias systémová oblast je tvořena tzv. "moduly", které jsou vytvořeny logicky seskupenými sektory, které tyto specifické moduly obsahují. Tyto oblasti jsou unikátní a mohou se lišit podle výrobce harddisku. Dále jsou tyto moduly nepřístupné přes standartní rozhraní a běžnými nástroji.

Většina příkazů, které jsou potřebné ke komunikaci s těmito moduly, a servisní oblastí obecně jsou specifické a uzavřené výrobcem daného harddisku. K práci na obnově dat z disku jsou tak zapotřebí vysoce specializované a nákladné hw nástroje.


V MyBlueDay! disponujeme takovým technologickým zázemím, díky kterému jsme schopni řešit obnovu dat v širokém spektru elektro/mechanických závad. Mezi ty komplikovanější patří právě poškozená servisní oblast u pevných disků.


Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.