Zjištění aktualního stavu harddisku běžným a dostupným způsobem

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak prověřit momentální stav harddisku je kontrola údajů zanesených jako takzvaný S.M.A.R.T.. Tento způsob prověření kondice disku je limitován jeho funkčností. Pokud disk není detekovaný (bios ho nevidí), tento způsob "self-detekce" nepřipadá v úvahu.

Chcete vědět víc?   Co je to S.M.A.R.T.

Diagnostika HDD profesionálním způsobem

Pokud je k nám do MyBlueDay doručen například poškozený harddisk, tak před tím, než proběhne vlastní obnova dat, provedeme automaticky neinvazivní diagnostiku disku, jejímž výstupem je zhodnocení momentálního stavu harddisku. Výsledky toho měření jsou nezbytné pro stanovení konkrétního typu závady, určení prognózy a korektního nacenění obnovy dat.

Námi prováděná diagnostika tedy nevyužívá statistických hodnot technologie S.M.A.R.T., ale je provedena fyzickým proměřením jednotlivých komponent disku.

Pokud se harddisk netočí a nevykazuje jakoukoliv elektickou aktivitu, je nutné prověřit stav vstupní napájecí části, zkontrolovat stav čipsetu obsahující firmware atp., a řadiče motoru. V těchto situacích (pokud je disk "mrtvý") bývá poškozena právě tato "externí elektronika disku"

Další posloupnou procedurou je prověření stavu čtecích / zapisovacích hlav disku, servisní oblasti disku a stavu povrchu ploten disku.

V mnoha případech je již vlastní procedura diagnostiky disku poměrně náročná procedura a pokud nemá být jejím výsledkem prohlášení "disk nefunguje", vyžaduje nejen precizní technické vybavení, ale i značné zkušenosti, na základě kterých a samosebou zjištěných faktů lze situaci správně vyhodnotit a zpracovat.

Pokud potřebujete zachránit data, zvolte si váš nosič datJaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.