Záchrana dat může probíhat z médií jako harddisk hd, paměťová karta, USB disk, která jsou poškozená mechanicky, elektronicky, nebo softwarově. V případě, že je ztráta dat softwarové povahy, pak samosebou nejde o poškození média, ale o poškození souborového systému (nebo o prosté smazání souboru), který je na daném médiu použit (typicky harddisk: FAT32, NTFS, EXT2, EXT3..ap; paměťová karta a USB paměť pak: FAT nebo FAT32).

Následuje přehled důvodů nedostupnosti dat (typicky pro harddisk).

Softwarové poškození:
Jednoduše smazaná data a soubory
Zformátované médium
Poškozený souborový systém


Hardwarové poškození:
Vadné sektory
Poškozená vnější elektronika
Poškozená vnitřní elektronika
Fyzické poškození záznamových ploten
Mechanická poškození harddisku (ložiska, motor...)


Vzhledem k tomu, že určité situace vedoucí ke ztrátě dat jsou velmi typické, zveřejnili jsme pro Vás přehled těchto běžných situací ve formě dotaz - odpověď. Nezapomeňte však, že, jediný spolehlivý a jistý způsob, jak zjistit povahu závady, a určit šanci na obnovu dat je diagnostika poškozeného nosiče.

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.