Jak funguje GMR hlava pevného disku

GMR (giant magnetoresistive) hlavy disku jsou jednou z komponent interní elektromechaniky moderních pevných disků (hdd). Vzhledem k tomu, že samotné řešení čtecí hlavy využívá hi-endová fyzická a fyzikální řešení.

Tento typ hlav byl vyvinut teprve v roce 1997 jako evoluce MR technologie využívané u hlav do té doby. Máte-li tedy pevný disk, který byl vyroben po roce 2000, je zcela jisté, že již využívá GMR hlav.

Pochopit princip fungování GMR technologie je z principu komplikovanější, než než předchozí MR. Základem všeho je pochopení tzv. spinu elektronu.

Veškeré materiály se samozřejmě skládají z atomů, které obsahují elektrony. Tím, jak dopadají, elektrony generují vlastní malé magnetické pole, a podle směru rotace je toto magnetické pole orientováno do jednoho ze dvou směrů. Nahoru nebo dolů.

Spin elektronu hraje v magnetizaci naprosto klíčovou roli. Většina elektronů v magnetizovaném kovu se točí paralelně k magnetickému poli materiálu a pouze minoritní část elektronů ve směru opačném.


Pokračování se připravuje...

Chcete vědět víc? Poškozené hlavy disku


Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.