HDD je detekovaný pod BIOS, správce disků ho nevidí

K tomu, aby bylo mmožné s pevným diskem pracovat a používat ho na aplikační úrovni, tj. např. v prostředí operačního systému Windows je nezbytné, aby byl takový HDD detekován na nižší úrovni jako zařízení. Na platformě PC to znamená korektní detekci disku na úrovni BIOS.

Automatická detekce HDD na úrovni BIOS
Obr.1: Automatická detekce pevných disků, tak jak je zobrazena v boot sekvenci v rozhraní BIOS. Pokud je disk detekovaný, je zobrazeno rozhraní připojení (PATA, SATA, SCSI ap.), modelové označení disku a jeho firmware.

V některých případech, kdy je pevný disk poškozený může nastat situace, že je harddisk detekovaný v BIOSu, ale po načtení operačního systému již není zobrazen, a to ani v konzoli správy disků.

Tento stav může mít několik příčin, které ale v důsledku znamenají jedno. Na disk není možné běžným způsobem přistoupit a data z něj obnovit softwarovými prostředky.

Důvodem bude téměř vždy mechanické poškození disku, nebo elektronické poškození disku. Situace, kdy je disk korektně detekovaný v BIOS, ovšem jakékoliv testy selhávají již při čtení prvního sektoru (a jakéhokoliv dalšího) mohou ukazovat na poškození servisní oblasti disku.


Máte harddisk, který není přístupný z Windows, ačkoli je detekovaný pod BIOS?. Jsou na něm důležité soubory a zajímá vás záchrana dat z disku? Pak s námi Váš problém kdykoliv konzultujte na NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150, nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.


Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.