Co je scandisk, chkdsk a fsck?

Co jsou nástroje pro kontrolu disku a souborového systému jako scandisk, chkdsk a fsck?

Programy jako scandisk, chkdsk a fsck jsou softwarové nástroje, které jsou určeny k nápravě chyb souborového systému na pevném disku. Pokud dojde k nesprávnému vypnutí počítače, např. po zhroucení operačního systému nebo je příčinou nekorektního vypnutí počítače výpadek proudu, pak se tyto utility pro kontrolu disku a souborového sytému spustí automaticky při dalším spuštění počítače. Pokusí se skenovat interní nebo externí disk vyhledávat případné chyby, které se může pokoušet opravit. Na starších operačních systémech Windows jako například Windows 98 dostanete možnost výběru, zda chcete opravu chyb povolit. Na novějších systémech, jako jsou Windows 2000/XP/Vista a Windows 7 se oprava chyb spustí automaticky.

Problémy s utilitou chkdsk

Proč nedoporučujeme spouštět utility pro automatickou kontrolu a opravu souborového sytému jako scandisk a chkdsk?

Jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, utility scandisk, chkdsk a fsck jsou softwarové nástroje, které jsou určeny k nápravě logických chyb souborového systému na pevném disku. V žádném případě však nemohou opravit jiné, než právě logické, zjednodušeně řečeno softwarové problémy disku.

Spuštění utilit scandisk a chkdsk bohužel poměrně často uvádí v omyl i zkušenější uživatele PC. Ti předpokládají, že jejich spuštění předznamenává pouze možné poškození souborového systému, které tyto utility vyřeší. Ve skutečnosti může být primárním problémem fyzické poškození disku, typicky výskyt vadných sektorů, se sekundárním poškozením právě systému souborů. Takže, i když mohou být příznaky ve většině případů shodné (tj. automatické spuštění utility scandisk), příčina problému je odlišná.

Utility kontrola disku nebo-li scandisk nebo chkdisk nejsou schopné určit správný problém (např. vadný pevný disk) a přesto se snaží zcela automaticky tento často chybně určený problém vyřešit. A následkem této činnosti může dojít k situaci, kdo jsou data, do tohoto okamžiku sice pro systém nepřístupná, ovšem obnovy bez problému schopná definitivně poškozená, roztříštěná a kdy již není jejich obnova ani profesionálními prostředky možná.

Výše uvedené řádky jsou důvodem, proč doporučujeme vyhnout se automatické opravě pomocí utilit chkdsk nebo scandisk za každou cenu. Eliminujte tím riziko definitivního ztráty dat, případně snížíte riziko zhoršení mechanické závady disku.

Systém vyžaduje po startu kontrolu disku, co dělat?

chkdsk Nedovolte, aby došlo po startu PC ke spuštění kontroly konzistence souborového sytému s následnou opravou nalezených chyb. Sledujte zavádění systému a po zobrazení modré obrazovky stiskněte klávesu Esc (Escape) nebo jakoukoliv jinou (po výzvě máte 10ti sekundový limit). Dojde k přerušení nástroje chkdsk a zavedení operačního systému. Nyní doporučujeme zálohovat prioritní data, případně provést jiné důležité operace.

Jak vypnout automatické spouštění scandisku a chkdsk


Pokud přeci jen dojde ke spuštění utility chkdsk a při jejím běhu se PC zasekne a nedovolí nastartovat operační systém Windows, případně chkdisk běží velmi dlouho a provádí množství kontrol a oprav, lze usuzovat na fyzické poškození disku, například výskyt vadných sektorů. V tomto případě doporučujeme PC nebo notebook vypnout delším přidržením tlačítka on/off, případně vytažením ze sítě (u PC).

Proběhl nástroj kontrola disku chkdsk a nyní nevidím svá data

Bohužel, ale toto jsou poměrně velmi nepříjemné situace, které vyžadují profesionální přístup. Doporučujeme kontaktovat nás a domluvit si další možný postup.

Po startu počítače se Vám pustila opravná utilita chkdsk a nyní se nemůžete dostat ke svým datům? Zajímá vás obnova dat? Rozhodně na disk nic nezapisujte, nepoužívejte ho a kontaktujte nás, případně kdykoliv volejte na nonstop linku 722 150 150.


Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.