Instalace operačního systému proběhla omylem na externí disk

To, že dojde omylem k naformátování usb externího disku je poměrně časté. Méně obvyklou situací je, že je na takový externí disk, který je během instalace nebo přeinstalce operačního systému připojený k usb rozhraní, omylem nainstalován operační systém. A to buď kompletně, nebo pouze částečně.

Tato situace samozřejmě vede k nedostupnosti a ztrátě dat, která byla původně na takovém externím disku uložena.

Obnova dat po naformátování a zápisu nových dat na datový disk
Obr.1: Obrázek zobrazuje způsob uložení dat na externím disku (disk neobsahuje operační systém). Je-li novým zápism zasažena oblast uložení informace o souborovém sytému a adresářové struktuře (červená šipka), může být záchrana dat do zcela původní adresářové struktury komplikovaná. Neznamená to ovšem v žádném případě, že by nebylo možné obnovu dat vůbec realizovat. Fragmentace souborů není zobrazena.

V případě, že máte omylem zformátovaný externí disk, který obsahuje libovolná data, nejedná se o žádnou velkou katastrofu. K nafomátování externího disku může dojít omylem, zpravidla záměnou za jiný disk, nebo v případě, že ačkoliv obsahuje data, externí disk chce naformátovat (z ničeho nic, i když např. ješte před okamžikem pracoval normálně). To, že disk naformátujete samosebou neznamená, že opět zobrazí původní na něm uložené soubory.
Čtěte více: záchrana a obnova dat z naformátovaného externího disku

Pokud však na takový disk začnete ukládat data nová (např. instalace operačního systému nebo jakékoliv jiné soubory), rozhoduje o kvalitě obnovy dat každý nově uložený megabajt. Vzhledem k tomu, že u externího disku bývá informace o adresářové struktuře uložena zpravidla na samém začátku disku, hrozí při tomto novém ukládání poškození nebo přepsání této informace (viz. obr. 1), což může obnovu dat do zcela původní podoby komplikovat. Obnova přepsaných dat na externím disku již patří mezi komplikovanější stavy, jejich řešení patří do rukou profesionálů.


POZOR! Nainstalovali jste si omylem operační systém na externí disk a nemáte zazálohovaná data? Poznamenejte si číslo naší NONSTOP24 linky 722 150 150 externí disk ihned vypněte a kontaktujte nás pro další postup!


Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.