Nalomená nebo zlomená paměťová karta

Případy, kdy je paměťová karta nalomená, nepatří až k tak obvyklým, ale samosebou k nim dochází. Asi typicky se jedná situace, kdy karta spadla na zem a nešťastnou náhodou se na ní šláplo, nebo se karta zasekla vložením do nesprávné štěrbiny čtečky paměťových karet, a při jejím neopatrném pokusu o vyjmutí dojde k nalomení karty.

Máte paměťovou kartu, která je nalomená či zlomená? Pak je dobré vědět, šance na obnovu dat z takto poškozené paměťové karty vychází z jejího typu a místa, kde je karta nalomená. Obnova dat z SD karty která je nalomená nebo jinak mechanicky poškozená je možná za předpokladu, že poškození nezasáhne vlastní paměťový čip (viz obr.1). Zpravidla se jedná o poškození kontaktů karty, nalomení vlastního plastového těla SD karty, nebo jiná drobná mechanická poškození včetně poškození PCB (základní desky karty).

Zlomená paměťová karta SD
Obr1.: Takto zlomená karta formátu SD, SDHC bohužel obnovu dat za karty v žádném případě neumožní

Všeobecně platí, že obnova dat není možná u jakkoliv mechanicky poškozené paměťové karty formátu microSD a microSDHC a u některých modelů karet formátu PictureCard xD. Důvodem je integrace vlastního paměťového čipu do těla karty. Tzn,. že tělo karty tvoří vlastní paměťový čip. To má za následek při nalomení karty jeho fyzické, mechanické poškození, což záchranu dat znemožní.

Nalomená - zlomená paměťová karta microSD
Obr2.: Zlomená a nalomená karta microSD nebo microSDHC bohužel obnovu dat za karty neumožní

Jak je videt na zvětšeném obrázku č.2 zlomené paměťové karty microSD, neobsahuje tento typ paměťové karty klasický paměťový čip, tak jako je to běžné např. u karet běžné velikosti jako jsou SecureDigital SD SDHC, CompactFlash CF nebo MemoryStick.Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.