Záchrana a obnova dat z pamětové karty Memory Stick

Kategorie: Pamětové karty Datum: 4.3.2009
Memory Stick (MS) S těmito kartami přišla na trh společnost Sony a to v roce 1998. Od počátku se používaly především ve výrobcích právě značky Sony. Rozměry karty jsou 50 x 21,5 x 2,8 mm. Tento standard prošel svým vývojem, a tak vzniklo několik dalších variant. Začal bych variantou Memory Stick Pro, jejíž rozměry jsou stejné jako u klasické MS. Rozdíl této modernější varianty spočívá v navýšení kapacity a také rychlosti přenosu.

Paměťová karta Memory Stick Pro

Paměťová karta Memory Stick Pro

© United Pictures

Karty Memory Stick vynikají vysokou přenosovou rychlostí a jsou určeny pro moderní zařízení s vysokými nároky na kapacitu a rychlost čtení i zápisu, která je dána přidáním podpory paralelního přenosu dat ke stávajícímu sériovému přenosu. Opět se u tohoto standardu můžeme setkat s přivlastky jako Ultra II, Extreme III, High Grade atp.. Standard typu MS dosahuje kapacit typicky až 8 GB a rychlosti čtení až 10 MB/s, rychlost zápisu je menší (není to však podmínka a hodnoty mohou být v závislosti na přívlastku karty vyšší).

Další variantou je Memory Stick Duo. Tento typ karet zmenšuje standardní formát a má rozměry 31 x 20 x 1,6 mm. I když jsou rozměry karet rozdílné, pořízením vhodného adaptéru, do něhož se menší verze jednoduše vsune, je možné starší typy vyměnit za ty novější.

Velmi rozšířenou variantou je karta Memory Stick Pro Duo. Rozměrově je na tom karta tohoto typu stejně jako předchozí Memory Stick Duo, tedy 31 x 20 x 1,6 mm. Jsou určeny především pro moderní zařízení s vyššími nároky na kapacitu a rychlost čtení i zápisu. Typickým příkladem mohou být například digitální fotoaparáty, ale karty se hojně používají i v různých mobilních zařízeních, multimediálních přehrávačích, digitálních kamerách a také noteboocích. Při volbě vhodného adaptéru ji můžeme použít i v zařízeních určených pro standard Memory Stick Pro. Oproti Memory Stick Duo nabízí trochu větší kapacity a také přenosovou rychlost.

Paměťová karta Memory Stick Pro DUO

Paměťová karta Memory Stick Pro DUO

© United Pictures


S přívlastkem vysokorychlostní se můžeme setkat u typu Memory Stick Pro Duo High Speed. Rozměry jsou 31 x 20 x 1,6 a hmotnost zhruba 2 g. Karta je vhodná pro záznam videa s vysokým rozlišením.

Další variantou je také celkem rozšířená Memory Stick Micro (M2). Za zmínku určitě stojí, že tento standard může pracovat s dvěmi úrovněmi napájení. A to 3,3 V nebo 1,8 V, jež se označuje také jako tzv. Low Voltage, které používají mobilní telefony značky Sony Ericsson. Karta má také jiné rozměry než ty předchozí uváděné. Typicky je to 15 x 12,5 x 1,2 mm. Může se použít v zařízeních určených pro standard Memory Stick Pro, ale samozřejmě v použití s vhodným adaptérem.

Mezi známé výrobce tohoto standardu bychom mohli zařadit zejména společnosti Sony, SanDisk a Lexar . Kapacity těchto karet se pohybují v řádově jednotkách GB, horní hranice se pohybuje v řádově jednotkách GB. Například společnost Sony představila koncem března letošního roku Memory Stick s kapacitou 16GB GB.

V současné podporujeme paměťové karty všech výrobců do kapacity 16GB. Maximální podpora je zajištěna pro Memory Stick pamětové karty výrobců Sony, SanDisk a Lexar.

Ke ztrátě dat na pamětové kartě Memory Stick dochází typicky při přerušení napájení (vypnutí, vyjmutí, pád) v době např. zápisu systémových dat. Tyto stavy se projevují poměrně typicky, karta se jeví např. jako nenafomátovaná, neobsahuje data, ačkoli by měla, zobrazuje pouze část zaznamenaných snímků..ap. Tyto případy jsou v naprosté většině případů řešitelné a obnova datvelmi dobrou prognózu.

U elektronicky poškozených paměťových karet Memory Stick velmi záleží na skutečném stavu, který dokáže odhalit pouze fyzická diagnostika média.

Vzhledem k tomu, že jsou paměťové karty Memory Stick používány především v přístrojích Sony, je zaručena plná podpora obrazových formátů JPG + ARW (raw formát používaný v DSLR Sony Alfa) a formátů digitálního videa MOV, MPEG2, MPEG4, DV.

Máte zájem o obnovu dat z paměťové karty Memory Stick? Popište nám Váš problém pomocí formuláře On.Line rychlé pomoci, nebo nás kontaktujte na nonstop lince 777 303 185Klíčová slova neboli t(A)gy:   memorystick, memory stick, memory stick pro, memory stick pro duo,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.