Disk upadl (utrpěl náraz) a nyní chce zformátovat ačkoliv obsahuje soubory
Každá akce má svojí rekaci. V tomto případě je důsledkem pádu disku (nebo jiného otřesu) stav, kdy disk po připojení k USB rozhraní vyžaduje naformátování. Respektive, jeho zformátování vyžaduje operační systém, zpravidla Windows, protože na připojeném externím disku není schopen nalézt žádný podporovaný souborový systém (FAT, exFAT, NTFS ap.), s kterým by mohl pracovat.
Za běžných okolností by mohl být považován stav, kdy systém vyžaduje zformátování přípojeného velkokpacitního média (externí disk, paměťová karta, flash disk..) za relativně jednoduchý problém způsobený poškozením souborového systému.
Zde je však situace výrazně komplikovanější tím, že je příčinou nedostupnosti dat pád nebo otřes disku. Profesionální přístup k obnově dat z disku musí vždy a za všech okolností počítat s možnými variantami závad a následnými komplikacemi.
Pokud disk spadnul na zem, je více než pravděpodobné, že došlo k jeho mechanickému poškození. Takové poškození se nemusí ihned projevit výrazně dramaticky jako klepáním či jinými akustickými příznaky, ale a v tom tkví právě zákeřnost takového stavu. Dochází k prodlevám při přihlašovaní (mount) disku k systému, harddisk se při práci odpojuje a připojuje, případně může docházet k zamrzáni systému při práci se soubory na připojeném harddisku, nemožnosti otevírat či kopírovat některé soubory.
Veškeré tyto projevy jsou příznačné pro mechanické poškození disku, které dříve nebo později dospěje do fáze částečné (disk se bude tvařit jako nenaformátovaný) nebo úplné nedostupnosti (systém o pevném disku neví, nevidí ho).
Pokud tedy máte externí zálohovací disk, který se tváří jako nezformátovaný a jste si vědomi toho, že byl disk vystaven otřesu (např. při přenášení) nebo dokonce pádu situaci rozhodně nepodceňujte a disk netrapte dalším provozem.