Jak zprovoznit softwarový RAID na Windows XP

Kategorie: Rady a návody RAID Datum: 12.10.2008
Chcete rychlejší pevný disk. A měl by mít i větší kapacitu. To není žádný nesplnitelný sen kouzelné slůvko, které toto všechno vyčaruje, se nazývá Raid. Pokud máte na svém počítači nainstalována Windows 2000 nebo XP Professional, můžete se k tomuto systému dostat zcela zdarma. Je to pro vás novinka? Není divu, Microsoft se se zabudováním podpory systému RAID 0 nijak zvlášť nechlubil, systémy RAID 1 a RAID 5 jsou oficiálně podporovány pouze v serverových verzích Windows. Ve skutečnosti je ale všechno trochu jinak. Dokonce prý i výrobci řadičů RAID se pokoušeli zdarma dostupnou podporu RAID 0 ve Windows utajit. Vždyť jim jde především o to, aby svůj hardware prodali, zvláště když se ukazuje, že tyto komponenty jsou většinou srovnatelné se softwarovým řešením. I u hardwarového řešení totiž většinu zátěže přebírá procesor. A dokonce i když řadič má svůj vlastní procesor, nebývá tento nijak závratně rychlý. Jedinou výhodou hardwarového řešení pro podporu RAID tak zůstává jeho možnost využití ve Windows 98, ME a XP Home, jež jinak RAID vůbec nepodporují. V následujících tipech vám popíšeme, jak si můžete ve Windows 2000 a XP Professional vytvořit zdarma systém RAID 0, RAID 1 a RAID 5. Podrobnější informace k této technologii pak rovněž můžete najít v nápovědě Windows.

Chcete vědět víc ? záchrana dat z RAID pole


2) Systém RAID zdarma: Příprava Nasazení systému RAID ve Windows 2000 nebo XP Professional vyžaduje několikero přípravných akcí. Pro systém RAID 0 budete potřebovat minimálně dva pevné disky, pro RAID 1 rovněž dva disky a pro RAID 5 alespoň tři pevné disky. Dříve než si softwarovou podporu pro RAID nainstalujete, doporučujeme vytvoření zálohy všech dat. Zásahy do konfigurace pevného disku jsou v tomto případě velmi důkladné a data by se při nich mohla zničit. Uspořádání a konfiguraci vašich pevných disků provedete přes program Správa disků, jež se v obou operačních systémech vyvolá přes nabídku Start/Spustit, když do políčka Otevřít napíšete příkaz diskmgmt.msc.

Pro použití softwarového řešení RAID se musí pevné disky nejprve převést na dynamické. Standardně totiž mají disky napsány ve sloupečku Typ položku Základní. Převod na disk dynamický provedete tak, že si klepnete pravým tlačítkem myši na obdélník dole označující celý disk, jeho jméno může být třeba Disk 0. Z kontextového menu nyní zvolte příkaz Převést na dynamický disk. Tím se převedou všechny diskové oddíly na pevném disku na dynamické. Pokud se vám v aplikaci Správa disků již projeví disk jako dynamický, nemusíte provádět vůbec nic. Pozor ale u počítačů, u nichž máte na výběr bootování z vícero operačních systémů; kupříkladu Windows 98 a ME vůbec s dynamickými disky pracovat neumějí. Na výběr potom máte dvě možnosti buď se vzdáte softwarové podpory pro RAID, nebo starších operačních systémů.

3) Instalace RAID 0

Jakmile si převedete váš pevný disk na dynamický, můžete si ve Windows 2000 a XP Professional nainstalovat zdarma dostupný systém RAID 0. Spusťte si aplikaci Správa disků a klepněte pravým tlačítkem myši na volnou kapacitu dynamického disku, na němž budete chtít svazek RAID 0 (nazývaný jako rozložený svazek) vytvořit, a konečně na příkaz Svazek. Objeví se průvodce pro vytvoření nového svazku, v němž klepněte na tlačítko Dále a pak na Rozložený svazek a řiďte se pokyny tohoto průvodce.

4) Tip pouze pro profesionály: RAID 1 nebo RAID 5: Rychlost & Bezpečnost

Považujete se za profesionála v oboru softwarových aplikací a umíte pracovat s hexadecimálními editory? Pak si můžete ve Windows 2000 a XP Professional odblokovat dokonce i systém RAID 1 nebo RAID 5. Microsoft tyto pokrokovější varianty do svých systémů sice integroval, ovšem zároveň je i deaktivoval. My vám nyní detailně ukážeme, jak modifikovat systémové soubory Windows XP Professional, abyste mohli začít plně využívat systémů RAID. Ve Windows 2000 je pak postup analogický. Jako hexadecimální editor budeme používat například freewarovou utilitu MiTEC Hexadecimal Editor. Lez ji stáhnout na internetové adrese http://www.mitec.cz (HEXEDIT.ZIP, 547 KB).

Jak postupovat: Nejprve je třeba uvnitř souborů DMBOOT.SYS a DMCONFIG.DLL prostřednictvím hexadecimálního editoru zaměnit umístění výrazů SERVERNT a WINNT. Dalším krokem je potom náhrada položky servernt za winnt, a to uvnitř souboru DMADMIN.EXE. Soubory DMADMIN.EXE a DMCONFIG.DLL naleznete ve složce, kde máte nainstalována Windows, a to v podsložce \System32, soubor DMBOOT.SYS pak v podsložce \System32\Drivers.

Modifikaci souborů provedete následujícím způsobem: Vytvořte si od všech tří souborů záložní kopie a rovněž si tyto systémové soubory zkopírujte na diskety. Soubory z disket si potom postupně otevřete v hexadecimálním editoru. Pro rychlejší nalezení patřičných výrazů použijte funkci Edit/Find, do políčka pro vyhledávání zapište výraz SERVERNT, popřípadě servernt. Pozor! V žádném případě nesmíte zaměnit velká písmena za malá, a naopak. Taktéž je třeba přesně dodržet pozici, na kterou máme výraz psát. Slovo WINNT pak tedy začnete psát přesně na tom místě, kde začínalo slovo SERVERNT a obráceně. Vzhledem k tomu, že oba výrazy jsou různě dlouhé (pět znaků u WINNT a osm znaků pro SERVERNT), přesunou se i nulové bajty, které poznáte podle znaku tečky. Bohužel tečky odpovídající nulovým bajtům neodpovídají znaku tečky na klávesnici, takže je musíte napsat prostřednictvím hexadecimálních hodnot v sloupcích. Klepněte na hexadecimální hodnotu, kterou chcete změnit, a přepište ji znakem 00. V pravé části okna se pak objeví tečka odpovídající nulovému bajtu. Takto změněný soubor pak uložte na disketu.

Další potíž je v tom, že pokud se spustí na počítači operační systém, okamžitě opraví modifikované soubory do původního stavu. Proto musíme do Windows modifikované soubory dostat ještě před spuštěním operačního systému. Jestliže máte Windows nainstalována na diskovém oddílu FAT32, spusťte počítač pomocí spouštěcí diskety a soubory zkopírujte do libovolné složky prostřednictvím příkazu copy. Pokud se jedná o pevný disk se systémem souborů NTFS, nastartujte počítač z instalačního CD disku Windows a spusťte Konzoli pro zotavení (viz nápověda Windows). Zde pak zkopírujte soubory do systému samozřejmým předpokladem je, že máte k počítači administrátorská práva. Po restartu počítače pak budete moci přes aplikaci Správa disků vytvořit diskové pole RAID 0, RAID 1 nebo v případě, že máte v počítači více než dva pevné disky, dokonce systém RAID 5.

5) Rychleji s lepšími kabely

Pokud svůj pevný disk nepropojíte jemu příslušným kabelem, ztrácíte pozoruhodnou část jeho výkonu. Kabel by totiž měl být tenký a maximálně 45 cm dlouhý. Čtyřicetižilový kabel je ale vhodný pouze pro disky s podporou maximálně Ultra DMA/33, pro režimy s vyšší přenosovou rychlostí budete potřebovat 80žilový kabel. To samozřejmě neznamená, že by vámi oblíbené zakulacené kabely s délkou až jeden metr nefungovaly, ale znáte to: výrobci garantují optimální provoz pevných disků pouze při použití standardních kabelů.

Pokud kabel nesplňuje požadavky na něj kladené, mohou se při přenosu začít vyskytovat chyby. Ty sice nevedou ke ztrátě dat, protože v IDE kanálu jsou všechna data opatřena kontrolním součtem. Pokud něco "nesedí", přenos dat se uskuteční znovu ale to právě systém zbrzďuje. Ve Windows XP pak kupříkladu máte možnost zjistit, zda i na vašem počítači k takovým chybám dochází, a to když si v Ovládacích panelech poklepete na ikonu Nástroje pro správu/Správa počítače. Pod položkou Systémové nástroje zvolte odkaz Prohlížeč událostí/Systém.

Pokud se bude při přenosu vyskytovat hodně chyb, přepne se IDE kanál do pomalejšího přenosového režimu, například z Ultra DMA/100 na Ultra DMA/66. Jestliže se chcete, přesvědčit, zda to není i váš případ, přepněte se ve Windows XP do Správce zařízení a rozbalte položku Řadiče IDE/ATAPI. Zde poklepejte na odkaz Primární kanál IDE a na záložce Upřesnit nastavení si můžete přečíst aktuální režim přenosu dat pro všechna na primárním kanálu připojená zařízení.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   RAID 1, RAID 0, RAID 5, RAID, , ,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.