Má smysl otevírat pevný disk v domácích podmínkách?

Na tuto otázku pro vás máme dvě odpovědi. Rozhodně ne pokud, je disk elektro - mechanicky poškozený, nebo jsou na něm data nedostupná z jiného důvodu a o tato data stojíte. Otevřením disku v domácích nebo jinak nevhodných podmínkách, jednak přicházíte záruku (pokud disk v záruce je) a jednak výrazně komplikujete následné řešení v profesionálních podmínkách.

Pokud je harddisk poškozený elektro-mechanicky, otevřením disku nemáte šanci cokoliv vyřešit, spíše s největší pravděpodobností disk zničíte nebo primární závadu zkomplikujete.

Ano disk otevřete, pokud harddisk není v záruce pokud jste vy, nebo vaše děti zvídavé a chcte vidět, jak takový harddisk vypadá nebo funguje a na disku nejsou data která budete postrádat.


Víte, že jako jediní nabízíme v našem ceníku maximální cenu za obnovu dat platnou i v případě komplikovaných kombinovaných závad? Pokud ovšem řešíme pevné disky, které k nám jsou doručené po otevření, můžeme (ale nemusíme) podle konkrétního stavu otevřeného disku maximální cenu překročit.

Proč je pro nás otevřený disk komplikací při obnově dat?

Prach a další nečistoty je to první, co vnikne do otevřeného těla disku ihned po otevření. Prach na povrchu plotny harddisku Naprosto zbytečná nepříjemnost. Další komplikací jsou mastné otisky prstů, které ulpí na povrchu ploten při sebemenším dotyku.

A ani příliš nebudeme zmiňovat a rozebírat situace, kdy se k nám dostane na posouzení otevřený harddisk, u kterého bylo v běžných podmínkách provedeno vyjmutní záznamové plotny se snahou o vložení do jiného, obdobdného těla harddisku.

K tomuto tématu možná přidáme ještě jednoslovnou poznámku o občasně zmiňovaném "univezálním čtecím zařízením", do kterého lze přemístit záznamové plotny z jakéhokoliv poškozeného disku a a snadno vyčíst potřebná data. NEEXISTUJE :-).

Pokud je nám doručen k diagnostice nebo obnově dat harddisk, který byl otevřený, máme od počátku zkomplikovanou situaci. Ačkoliv je diganostika harddisku zásadně neinvazivní a nedestruktivní, tj. disk se neotvírá, doručený otevřený harddisk v rámci bezplatné diagnostiky "znovuotevřeme" a v první fázi podrobíme pohledové analýze stavu interní části disku. Musíme bohužel předpokládat, že původní a primární závada nemusí být již závadou jedinou. A z tohoto důvodu je nutné k otevřeným diskům přistupovat s extrémní obezřetností.

Naše doporučení: Vzhledem k tomu, že poskytujeme profesionální diagnostiku zcela bez poplatku, považujeme za naprosto zbytečný hazard, svěřit poškozené médium komukoliv odborně nekompetentnímu (za kompetentní musíme považovat pouze společnosti, které se na danou problematiku specializují).


Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.