Maxtor Shared Storage II

Kategorie: Síťové disky Maxtor Datum: 31.1.2009
Externí 1TB disk pro síťové rozhraní nabízí velký prostor a snadnou administraci

Patříte mezi náročnější uživatele, kteří potřebují k životu hodně datového prostoru? Pak vás zcela jistě zaujme nový produkt, který na trh uvádí společnost Seagate (přestože ho původně vyvíjel Maxtor). Externí pevný disk Maxtor Shared Storage II nabízí skutečně velký datový prostor o kapacitě 1 TB, tedy kolem jednoho tisíce gigabajtů.

Externí box se může chlubit poměrně neotřelým designem, až překvapivou hmotností a nadstandardními rozměry. Konkrétně velikost produktu je 136 x 65 x 217 mm, jeho hmotnost činí bezmála tři kilogramy. Při koupi se stanete majiteli nejen samotného produktu, ale i příslušenství. Tvoří jej CD s manuálem a softwarem (Maxtor Backup a Easy Manage Software), krátký síťový kabel a napájecí adaptér.

Přední stěna boxu je osazena trojicí indikačních LED kontrolek. Udávají stav zařízení, ve kterém se právě nachází. První LED informuje, zda je produkt vypnutý nebo zapnutý, druhá pak udává, zda se právě přistupuje k datům na disku, třetí vypovídá o síťové aktivitě.

Zadní strana je osazena komunikačními rozhraními a rovněž malým nenápadným vypínačem. Produkt komunikuje s okolím pomocí LAN rozhraní RJ45. Datová komunikace může probíhat rychlostí 10, 100 a dokonce i 1 000 Mb/s (1 Gb/s). Záleží na tom, jak rychle bude moci komunikovat zařízení, ke kterému disk připojíte. V praxi jsme externí produkt připojili jak přímo k síťové kartě standardního PC, tak i k síťovému routeru. Disk je možné připojit standardním LAN kabelem, ani pro připojení k PC není nutný tzv. křížený kabel. Nicméně i ten jsme vyzkoušeli a disk pracoval také. Na zadní stěně uživatel nalezne dvojici USB zdířek. Je možné je využít pro připojení dalších externích USB disků a zvýšit tak celkovou sdílenou kapacitu, kterou zařízení v lokální síti nabídne. Mimoto je možné využít externí disk jako síťový tiskový server. Stačí k němu připojit tiskárnu vybavenou rozhraním USB.

Instalace produktu není nijak složitá. Je potřeba znát pouze základy síťové problematiky a držet se instrukcí v manuálu. Používání ulehčuje přiložený software pro nalezení produktu v lokální síti. S jeho pomocí je možné disk rovněž spravovat a přistupovat k jeho službám. Vlastní správa disku se následně realizuje pomocí webového rozhraní, jak je u síťových produktů již zavedeným zvykem. Služby zařízení jsou příjemné. Pochvalu zaslouží možnost vytvářet uživatelské účty, přiřazovat jim práva pro přístup k různým adresářům a podobně.

Vzhledem k tomu, že výsledná kapacita disku se skládá ze dvou dílčích fyzických disků, je možné nastavovat i pracovní režim tohoto pole. Na výběr je buď klasický režim, ve kterém je kapacita spojena do 1TB pole, nebo tzv. mirroring (zrcadlení). Druhý mód sice nabízí "pouze" 500 GB datového prostoru, nicméně veškerá data jsou duplikována a tudíž jsou v bezpečí i při výpadku jednoho z dílčích fyzických disků.

Pro testování jsme připojili produkt přímo k 1Gb/s síťové kartě v PC a naměřili jsme průměrnou přenosovou rychlost 18 MB/s (Drive Index v aplikaci Sisoftware Sandra 2007).

S pomocí interního softwaru je možné disk proměnit i v mediální základnu pro uchovávání multimediálních souborů. Zařízení podporuje tvorbu interních databází (pro obrázky, video, audio) s možností automatické (časové) aktualizace. Pokud potřebujete provádět zálohu počítačů v lokální síti, nepředstavuje to pro chytré zařízení rovněž problém.

Externí disk Maxtor Shared Storage II lze provozovat ve spolupráci s operačními systémy Windows 2000 Professional, XP Professional nebo Media Center. Rovněž se domluví s počítači vybavenými operačním systémem Mac OS X (verze 10.3.9 nebo novější).

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Maxtor, Shared, Storage, II, Shared Storage II,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.