LaCie Big Disk Extreme 1 TB

Kategorie: Externí disky Harddisky Datum: 4.3.2009
Externí disky nemusí sloužit jen pro přenos dat, jednoduché zálohování nebo jako pomalé datové úložiště. LaCie Big Disk Extreme 1 TB je v kategorii externích disků (nebo lépe externích diskových polí) jednoznačně na špici a nabízí nejen obrovskou kapacitu, ale i vysokou rychlost.

V hezké ulitě

Firma LaCie se zpočátku zaměřovala pouze na příslušenství k počítačům Apple. Tomu odpovídá i povedený vzhled jejích produktů – diskové pole Big Disk Extreme rozhodně není výjimkou. Masivní hliníkové tělo, které slouží jako ochrana a chladič pro dvojici pevných disků uvnitř, má sympaticky jednoduché tvary, pouze na bocích je reliéfní logo LaCie a vpředu modře svítící vypínač. Díky podstavci a gumovým nožičkám si můžete vybrat, zda bude disk ve vertikální nebo horizontální poloze. Problém ale nastane s FireWire 800 kabelem – ten je totiž pouze necelý metr dlouhý. Výhodou je dostupnost všech variant kabelů pro jednotlivá rozhraní, známkou kvality je i dodaný kabel pro mini FireWire. Po stránce softwaru si LaCie od uživatelů Windows pochvalu nezaslouží, na přiloženém CD nenajdou nic, co stojí za zmínku. Pod Windows XP však žádné ovladače nepotřebujete.

Šnek to rozhodně není

Dvojice pevných disků se součtem kapacity 1 TB již potřebuje aktivní chlazení, o které se stará regulovaný větráček (tzv. smart fan). Menší varianty (500 a 600 GB) si však vystačí i s pasivním řešením, větráček je až v 800GB a 1TB modelech. Celkově je však hlučnost vyšší ne kvůli chlazení, ale spíše kvůli hluku ploten pevných disků (použité modely ani jejich výrobce nejsou vedeny).

Při připojování k počítači si můžete vybrat ze tří dostupných rozhraní. Nejlepší variantou je nepochybně velmi rychlý FireWire 800, který nabízí teoreticky až 100 MB/s. Díky zapojení disků do RAID 0 pole se tato teoretická rychlost přenosu využije téměř naplno. Kvůli brutálně rychlému přenosu jsme například museli pro testy přenosu souborů použít nejrychlejší dostupný pevný disk Raptor X. Také přístupová doba a práce s menšími soubory je blesková. Naproti tomu při USB 2.0 je znát, že Big Disk z tohoto rozhraní ždímá úplně všechno, a USB tak ani zdaleka nestačí jeho možnostem.

Formátovaná kapacita: 953 875 MB, pevný disk: 2x 500 GB, 7 200 ot./min, 16 MB vyrov. paměti, udávaná přístupová doba: 10 ms, rozhraní: 1x FireWire 400,2x FireWire 800,1x USB 2.0 podporované OS: Windows, Mac OS, chlazení: interní větrák s regulací, rozměry (v x š x h): 173 x 44 x 270 mm, hmotnost: 2,5 kg,

Klíčová slova neboli t(A)gy:   LaCie, Big, Disk, Extreme, 1 TB, LaCie Big, Disk Extreme, ,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.