Externí box pro pevné disky ICYBOX IB-NAS2000-B

Kategorie: Harddisky Síťové disky Externí disky Datum: 12.10.2008
Společnost Raidsonic je v našich končinách známá již delší čas externími boxy řady Icybox pro pevné disky, které se dají k počítači připojit pomocí rozhraní USB, Serial ATA nebo Firewire. Toto řešení však přestává stačit pro jednu větší skupinu uživatelů, konkrétně pro malé firmy či domácnosti, kde je více počítačů, neboť je vázáno vždy na jeden počítač.

Ideálním řešením pro takové situace je NAS, tedy Network Attached Storage, či prostě po česku samostatný síťový disk. IB-NAS2000-B je externí box pro pevné disky s klasickým rozhraní USB 2.0 a především s LAN rozhraním 10/100/Mbit/s. Externí box díky integraci sítě narostl na rozměry 220 x 128 x 50 mm a jeho hmotnost bez pevného disku činí 490 gramů, přitom si však zachoval elegantní vzhled, podpořený použitým materiálem hliníkem.

Na přední straně boxu jsou čtyři symboly značící zapnutí přístroje, práci pevného disku a dvě diody pro signalizaci komunikace přes rozhraní USB nebo síť spolu s tlačítkem Power. Na zadní straně je konektor napájení (to je řešeno externím zdrojem) spolu s USB a LAN rozhraním. Na spodní části je ještě malý přepínač integrovaného ventilátoru se třemi polohami vypnuto, nízké a vysoké otáčky. Ventilátor je umístěn na pravé straně přístroje a jeho chod je slyšitelný pouze na nejvyšší stupeň otáček. Externí box je vybaven rozhraním ATA 100, pojme tedy jakýkoliv 3,5" ATA pevný disk s neomezenou kapacitou. Instalace disku je otázkou několika minut, následná konfigurace síťového rozhraní probíhá pomocí programu dodaného na CD, kdy stačí přístroj zapojit do sítě a pokud mu byla přidělena IP adresa (např. DHCP serverem ve vaší domácí LAN bráně), program jej sám vyhledá. Pokud ne, je zde možnost nastavit si IP adresu a všechny ostatní důležité parametry ručně. Základem pro síťovou komunikaci je procesor ARM9, 64 MB SDRAM a 8 MB flash paměti, na něj je pak navázaný operační systém Linux, přes jehož rozhraní se provádí kompletní správa disku. Externí box tak díky této výbavě umí nejen sdílet data v lokální síti Microsoft Windows, ale může pracovat i jako samostatný FTP server nebo Samba server.

V přehledné, leč anglicky komunikující administraci je možné zakládat jak samostatné uživatelské účty, tak i skupiny, kam lze rozřazovat jednotlivé uživatele a podle toho jim přiřazovat nebo naopak odpírat přístup k jednotlivým složkám. Správa sdílených složek probíhá velmi snadno, stačí ji pojmenovat a rozhodnout se, zda půjde o privátní nebo veřejnou složku (zde se právě uplatní uživatelská práva pro přístup).

Potěšila nás i možnost správy samotného pevného disku, kdy si můžete pevný disk zformátovat přímo v externím boxu, a to na jeden ze tří souborových oddílů FAT32 (MS Windows) a ext2 a ext3 pro Linux. Samozřejmostí je kontrola zaplnění pevného disku, upgrade firmwaru, uložení a zpětné nahrání představených konfiguračních dat a také Factory Reset.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Network Attached Storage, NAS, externí disk, box, externí, harddisk, icy, icy box, IB NAS2000 B, LAN,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.