Ukládání dat: terabyty a vyšší hodnoty (systém kolmého magnetického záznamu Barracuda společnosti Seagate s kapacitou 750 GB)

Kategorie: Harddisky Datum: 18.9.2008
Společnost Hitachi se jednou vyjádřila v tom smyslu, že pokud budou současné trendy pokračovat, mohl by do roku 2025 standardní 3,5palcový disk obsahovat až 20 TB dat.

Faktorem, určujícím bezprostřední nárůst kapacity je technologie kolmého magnetického záznamu (Perpendicular Magnetic Recording), která překonává omezení klasického podélného magnetického záznamu a dokáže soustředit mnohem větší objem dat do výrazně menšího fyzického prostoru. První pevné disky, které používají technologii kolmého magnetického zápisu, byly již minulý rok uvedeny na světový trh. Konkurenční výrobce disků Seagate se nechal slyšet, že všechny jejich připravované pevné disky budou tuto technologii používat.

Nástup technologie magnetického záznamu za pomoci vyšší teploty (Heat-Assisted Magnetic Recording, HAMR) se očekává až na začátku dalšího tisíciletí. S pomocí této technologie by mělo být možné využívat pro záznam materiály, které budou schopny udržet vyšší hustotu záznamu. Ještě vzdálenější perspektivou jsou tzv. strukturovaná média (Patterned Media), která se zříkají jednotné vrstvy ve prospěch izolovaných "ostrůvků" materiálu, jež nejsou ve vzájemném fyzickém kontaktu. Budoucnost optického ukládání dat je mnohem méně jasná. Současné soupeření mezi optickými disky Blu-ray Disc a HD DVD nepřineslo doposud vítěze. Je jasné, že pro uživatele by byl vždy lepší jen jeden ucelený standard.

Jednou z možností modernizace flash médií, která se zatím nabízí, by mohl být tzv. systém Ultradense Probe Storage. Tuto technologii vyvíjí společnost Seagate. V budoucnu by díky ní mohlo být možné uložit na médium velikost SD karty až neuvěřitelných 128 GBUkládání dat: terabyty a vyšší hodnoty (systém kolmého magnetického záznamu Barracuda společnosti Seagate s kapacitou 750 GB) dat.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   kolmý zápis, technologie, HAMR,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.