Rychlý harddisk, nula bodů za ekologii

Kategorie: Harddisky Datum: 12.10.2008
Problémem velkých disků s mnoha plotnami jsou navíc často i vibrace, což se negativně projevilo hlavně u disků Hitachi. Trpí citelně silnějšími vibracemi nežli jejich nejbližší konkurence a tento jejich nehezký neduh řeší až modernější Deskstar P7K500, který zase nedosahuje tak dobrých výkonnostních výsledků jako jeho profesionálně laděný bratříček z rodiny Ultrastar.

Drtivá většina 3,5" disků má standardní rychlost otáčení ploten na hodnotě 7 200 ot./min., u nejnovějších disků se ale najdou i jisté výjimky. Například Western Digital se svými disky z řady Green Power přímo nepřiznává, jak rychle se jejich plotny otáčejí - určitě však pomaleji než obvyklých 7 200 otáček. Díky tomuto opatření dosahují velmi nízké spotřeby a také téměř bezkonkurenčně nízké hlučnosti. Pozadu nezůstává ani Hitachi, které do nových disků Deskstar řady P7K500 zabudovalo pokročilou zprávu napájení. Ta umožňuje ve stavu nečinnosti zpomalit rychlost otáčení ploten až na 4 500 ot./minutu a snížit tak běžnou spotřebu o desítky procent. Důkazem funkčnosti je hezké druhé místo při srovnání spotřeby hned za zeleným Westernem.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   vibrace, spotřeba, hlučnost, akustika,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.