Pamětová karta místo filmu

Kategorie: Pamětové karty Datum: 12.10.2008
Nejrozšířenějším typem paměťových karet mezi digitálními fotoaparáty jsou karty Secure Digital (SD). Naleznete je jak v kompaktech tak i mnohých amatérských zrcadlovkách, kde kvůli miniaturizaci také vytlačují tradiční CompactFlash (CF). Jen Olympus a částečně Fujifilm používají vlastní formát xD-Picture Card (xD) a Sony nedá dopustit na své karty Memory Stick Duo (MS).

Karty SD je ale potřeba rozlišovat na dva druhy - "obyčejné" SD a novější SDHC. Starší typ má nejvyšší dostupnou kapacitu 4 GB (běžně seženete spíše jen 1 nebo 2 GB) a přenosová rychlost se u nich udává pomocí násobků základní rychlosti CD mechanik, 150 kB/s. Tento násobek ale udává pouze maximální možnou přenosovou rychlost, ne skutečně dosažitelnou při zápisu série snímků nebo dlouhého videa.

Standard SDHC (Secure Digital High Capacity) byl definován v roce 2006 především kvůli vzrůstajícím nárokům na kapacitu karet a potřebě použití souborového systému FAT-32. Teoretická maximální kapacita 2 TB by ještě nějaký čas mohla postačovat. U SDHC karet jsou ale také definovány tři třídy podle rychlosti - Class 2, 4 a 6 - udávající garantovanou minimální přenosovou rychlost 2, 4 nebo 6 MB/s. S rozvojem mobilních telefonů se můžete setkat i se 4 GB kartami microSD, splňujícími podmínky třídy Class 2, které je pomocí redukce samozřejmě možné používat i ve fotoaparátech nebo kamerách.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   paměťová karta, karta, sd, sdhc, cf, compact flash,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.