Není GB jako GB

Kategorie: Harddisky Datum: 12.10.2008
Výrobci disků nehrají úplně čistě. Kapacitu svých produktů bez ostychu uvádějí v GB a uživatelé ze svých disků přitom nedostanou po naformátování více než 93,2 % z koupené kapacity. Důvod je prozaický: není GB jako GB. U operačních pamětí, souborů nebo souborových systémů je 1 GB rovno 1 073 741 824 neboli 1 0243 bajtů. V telekomunikacích a u většiny datových úložišť (disků i flash pamětí) se naproti tomu používá decimální reprezentace, kde se považuje 1 GB za 1 000 000 000 nebo i 1 0003 bajtů - toto značení patří i do standardu SI. Tento mírný chaos se sice již v roce 1999 snažila rozluštit standardizační organizace IEC, když začala doporučovat používání jiného značení pro binární gigabyte - gigibyte nebo GiB. Toto doporučení se bohužel vůbec neujalo a až do současnosti je trpěn tento dualizmus ve značení. Ten se navíc ještě prohloubí, když se náhodou začne používat označení v terabajtech, kdy jeden diskový TB bude mít pouze 0,91 souborového TB - v současnosti se naštěstí pro značení terabajtových disků používá hodnota 1 000 GB.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   GB, gigabyte, GiB,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.