Malý slovníček výrazů souvisejících s harddisky

Kategorie: Harddisky Datum: 12.10.2008
AAM (Automatic Acoustic Management) - technologie, která umožňuje snížit hlučnost pohybu hlaviček při prohledávání disku. Zapíná se pomocí specializovaných programů a výrazně prodlužuje přístupovou dobu.

ATA (Advanced Technology Attachment) - oficiální označení pro rozhraní pevných disků a optických mechanik, známe i jako IDE. U pevných disků se můžete v souvislosti s ATA setkat i s označením ATAx, kde x je číslo od 1 do 6 označující rychlost tohoto rozhraní. Moderní disky jsou pouze pro ATA5 nebo 6, což označuje rychlosti 100 a 133 MB/s. U starších disků se můžete setkat i s ATA3 a 4, což znamená rychlost pouhých 33 a 66MB/s.

NCQ (Native Command Queuing) - přirozené řazení požadavků. Podstatou této technologie je ponechání rozhodování o pořadí čtení dat na logice disku. Praktický přínos k výkonu aplikací je ale pozorovatelný pouze v případě, že si aplikace žádá více dat současně a disk může přeuspořádat frontu požadavků pro maximální efektivitu a tedy i zrychlení. Podporu NCQ hledejte nejen na samotném pevném disku, ale také na řadiči.

PATA - označení pro paralelní typ připojení, které se začalo používat s nástupem Serial ATA. Označuje klasické připojení 40 nebo 80žilovým kabelem a 40pinovým konektorem, který je doposud téměř výhradně zastoupen hlavně u optických mechanik. V oblasti pevných disků je rychle nahrazuje SATA. Tento trend je pozorovatelný i na výbavě základních desek, které již nabízejí většinou více portů SATA než klasických PATA.

RAID (Redundant Array of Independent Disks) - redundantní pole nezávislých (někdy i levných - inexpensive) disků

SATA - modernější druh připojení disků a optických mechanik k rozhraní ATA sériovým způsobem (jedno zařízení pro jeden kanál). Výhodou tohoto druhu spojení je nejen tenčí a praktičtější kabel, ale hlavně větší propustnost rozhraní. Dalším zlepšením je i zmíněná sériovost, což v praxi znamená, že se žádná připojená zařízení vzájemně neovlivňují a tím nezpomalují.

SSD (Solid State Drive) - pevný disk bez pohyblivých částí vytvořených z elektronických pamětí. Lze jej zjednodušeně přirovnat k paměti flash, protože je elektricky nezávislý.Klíčová slova neboli t(A)gy:   terminologie, slovníček, aam, ata, ncq, pata, raid, sata, ssd,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.