Harddisky - Rychlejší připojení se vyplatí

Kategorie: Harddisky Datum: 5.11.2008
Všechny moderní harddisky již podporují technologii NCQ, kterou umí také všechny diskové řadiče na základních deskách novější dvou let. Mezi harddisky lze nalézt i specializované modely určené do nepřetržitého provozu a RAID polí. S přívlastkem Raid Edition (WD), Ultrastar (Hitachi) nebo ES.2 (Seagate) nabízejí v zásadě ty samé technologie. Od běžných disků se liší hlavně ve zvýšené odolnosti vůči vibracím (jsou vhodné do diskových polí), delší garantovanou životností (nepřetržitý provoz) a také podporou rozšířené komunikace s RAID řadiči pro lepší spolupráci. Jen málokdy jsou založeny na té nejmodernější technologii - ty starší jsou vždy o něco prověřenější. Bohužel často trpí vyšší hlučností kvůli firmwaru nastavenému na výkon a životnost.

Také rozšíření rychlejší generace SATA rozhraní doznalo 100% stavu a všechny nové disky si rozumí s tzv. SATA 2 standardem. Toto označení sice není právě nepřesnější, protože SATA 2 vůbec nemusí automaticky zahrnovat i rychlejší propustnost rozhraní až na teoretických 300 MB/s. U testovaných disků to ale ve všech případech fungovalo - důkazem je námi naměřená propustnost rozhraní, která vždy přesáhla 150 MB/s. I tyto moderní disky ale není problém připojit ke starším řadičům s podporou SATA 150 - jejich výkon však klesne. Kolik výkonu získáte přepnutím SATA 150 na SATA 300 jsme testovali na Seagate Barracuda ES.2. Výsledek ukázal celkový výkonnostní zisk až na úrovni 13%, což rozhodně není zanedbatelné.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   ncq, sata, es.2, , re2, re3, ultrastar,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.