Western Digital Caviar SE WD3200JB 320GB

Kategorie: Western Digital Harddisky Datum: 1.11.2008
V oblasti záznamových médií se objevují stále nové produkty. Mnoho z nich patří do kategorie SATA a nebude zřejmě dlouho trvat, než se na trhu masově prosadí i přicházející rozhraní SATA2. Přesto se v počítačích stále uplatňují pevné disky využívající paralelní komunikaci standardu ATA. Výrobci je pro lepší odlišení od SATA začali nazývat PATA (jiné označení je například IDE nebo EIDE). O faktu, že harddisky typu PATA mají stále ještě co nabídnout, svědčí trvající podpora ze strany výrobců. Jedním z pevných disků, které jsou designovány pro IDE rozhraní, je i novinka s označením WD Caviar SE, nabízející nadstandardní datový prostor 320 GB. Jak již bylo řečeno, produkt komunikuje s počítačem pomocí rozhraní ATA, přičemž podpora se týká maximálně přenosového režimu Ultra ATA 5 (Ultra DMA 5) s maximální propustností dat po sběrnici až do úrovně 100 MB/s.

V tištěné dokumentaci jsme se sice dočetli, že maximální přenosová rychlost u modelu WD3200JB by měla být dokonce 133 MB/s, nicméně tato skutečnost se při testech nepotvrdila a produkt podporoval standardní rychlost přenosu na úrovni 100 MB/s (Ultra DMA 5). Internetové stránky výrobce nám podporu UDMA5 rovněž potvrdily.

Harddisk je vyroben v rozměrech 3,5" zařízení a má rovněž i obvyklou hmotnost (0,6 kg). Pro plynulejší přenos dat se uvnitř disku nachází vyrovnávací paměť s kapacitou osm megabajtů. Výrobce udává, že algoritmus pro využití paměti byl vylepšen a výsledkem by mělo být efektivnější využití kapacity cache, které by se mělo podepsat přímo na výkonu produktu. Další technologie se týkají tichého chodu a optimalizace pro snížení provozní teploty. Konkrétně technologie SeekSoft má za úkol zlepšit efektivnost pohybu čtecích/záznamových hlaviček nad povrchem média a WhisperDrive zase zabezpečuje celkově tišší chod. Další zajímavou technologií, o které se zmíníme, je tzv. Data Lifeguard Tools.

Softwarové utility jsou určeny přímo pro produkty Western Digital a podpora se zcela logicky týká i modelu WD3200JB. Užitečné pomůcky nabízejí diagnostiku, správu disku, formátování, kopírování diskových oddílů a další obdobné služby. Majitele starších počítačů zřejmě zaujmou i pomůcky pro zprovoznění disku na straších PC bez podpory velkokapacitních IDE zařízení.

Při praktických testech jsme naměřili příjemné přenosové rychlosti. Sisoft Sandra 2005 udává přenosový index na úrovni 48 MB/s. Při sekvenčním čtení jsme naměřili dokonce výkon 63 MB/s. S výsledky, které WD3200JB předvedl, můžeme být spokojeni.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   hdd, harddisk, Western Digital, caviar, Caviar SE, WD3200JB, 320GB,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.