Samsung SpinPoint P 160GB SP1614C

Kategorie: Samsung Harddisky Datum: 1.11.2008
Společnost Samsung nepatří v oblasti výroby počítačových komponent k žádným nováčkům. Již řadu let nabízí pevné disky pro paralelní rozhraní ATA, které se dodnes těší oblibě řady uživatelů. Dnes ale Samsung nezůstává pouze u klasických ATA zařízení, ale produkuje i moderní výrobky určené ke komunikaci se sběrnicí Serial ATA, neboli SATA. Do zmíněné kategorie spadá i pevný disk, který podrobili testu.

Produkt je vyroben v klasickém designu, typickém pro disky Samsung. Tím se rozumí především zaoblené tvary zařízení, jinak je pevný disk rozměrově standardní (26,1 x 147,0 x 101,6 mm). Zařízení nese kódové označení SP1614C a patří do rodiny disků SpinPoint P. Připojit k počítači jej lze pomocí standardního datového SATA kabelu, přičemž disk podporuje komunikační protokol SATA verze 1.0 s maximální teoretickou propustností dat 150 MB/s. Vzhledem k tomu, že produkt není vybaven starším typem napájecího konektoru Molex, musíte pro jeho připojení využít buď nativní konektor SATA (pokud jej vaše PC obsahuje), nebo redukci. Celkově nabízí pevný disk Samsung 160 GB datového prostoru, přičemž po vytvoření primárního diskového oddílu v režimu NTFS vám zůstane k dispozici cca 152,6 GB prostoru.

Zařízení je vybaveno motorkem, který unáší datové plotny rychlostí 7 200 otáček za minutu, což je v dnešní době standardní hodnota. O plynulost datových přenosů se stará integrovaná vyrovnávací paměť s příjemnou kapacitou 8 MB.

Při výkonových testech se disk jevil jako lehce nadprůměrný. V kontinuálním zápisu na povrch média dosáhl hodnoty 33 176 KB/s, při čtení 44 044 KB/s. Průměrná přístupová doba činí (včetně načtení obsahu sektoru) 14,4 ms. To představuje na dnešní dobu také průměrnou hodnotu. Oproti tomu jsme naměřili vysokou propustnost datové sběrnice, jež se pohybuje v průměru 115,4 MB/s. Tedy více, než mohou zvládnout běžné ATA/100 produkty určené pro paralelní rozhraní.

Celkový dojem z tohoto disku zní: příjemný produkt. Spojuje příjemnou cenu a vyrovnaný výkon, který ceně zcela odpovídá. Doporučit jej lze do každého domácího i kancelářského PC, které je vybaveno rozhraním SATA.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   disk, harddisk, Samsung, SpinPoint, P, 160GB, SP1614C,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.