Fuji Finepix X100 - test - časy zápisu na paměťové karty SDHC

Inspirací k vytvoření tohoto mini testu byl test paměťových karet uvedený na serveru TomsHardware.com 24. května 2011. V tomto testu, který využívá běžného syntetického testování s převahou zvítězila paměťová karta Kingston SDHC 8GB 233x UHS-I UltimateXX.
Test paměťových karet pro požití v X100

Obr.1: Tento test se zaměřuje na spoluprácí fotoaparátu s danou paměťovou kartou

Do našeho malého srovnávacího testu, který pracuje v reálném provozu s fotoaparátem Fuji Finepix X100 jsou zařazeny běžně dostupné paměťové karty SanDisk SDHC 8GB Class 10 UHS-I Extreme Pro (45MB/s) a SanDisk SDHC 8GB Class 10 Extreme (30MB/s) a výše uvedený vítěz testu na serveru TomsHardware.com Kingston SDHC 8GB 233x UHS-I UltimateXX (35MB/s).

Fuji Finepix X100 - test rychlosti zápisu

Velikosti souborů v jednotlivých formátech: RAW (.raf) = 20.450kB, FINE (.jpg) = 4.590kB, NORMAL (.jpg) = 2.950kB

Rychlý závěr testu: v reálném provozu ve fotoaparátu Fuji Finepix X100 s podporou UHS-I karta Kingston i přes neověřené vítězství v syntetických testech prohrává na celé čáře a to jak celkovým výkonem, tak poměrem cena/výkon. Je zřejmé, že nativní technolgie SanDisku, tj. paměti SanDisk + řadič SanDisk Power Core™ (která je bohužel zároveň proprietární, což zásadním způsobem komplikuje obnovy dat z elektricky poškozených nosičů SanDisk) vítězí nad kombinacemi řadičů s paměťovými čipy Toshiba, Samsung, Hynix ap., které používají kromě SanDisku všichni velcí producenti paměťových karet.

Fuji Finepix X100 Poměrně velkým překvapením, je nepříliš výrazný rozdíl mezi stájovými kolegy SanDisk, kdy starší model nedisponuje podporou UHS-I. Upřímně, očekáván byl výraznější rozdíl ve prospěch SanDisk SDHC 8GB Class 10 UHS-I Extreme Pro.

Velmi zajímavá je také disproporce mezi ukládáním velkých a malých objemů dat. Například u vítězné karty ukládáte RAW o velikosti 20MB cca 2.7s a .jpg soubor v kvalitě NORMAL o velikosti 3MB cca 1.5s ... zkrátka.. X100 není žádný rychlík. Na identický typ karty ukládá např. Nikon D80 tři NEF (Nikon RAW) soubory o celkovém objemu cca 30MB za vteřinu.

V každém případě, nejrychlejšího zápisu i reakčního času ve fotoaparátu Fuji Finepix X100 docílíte z testovaných karet na kartu SanDisk SDHC 8GB Class 10 UHS-I Extreme Pro. Použití paměťových karet SanDisk je doporučováno i v manuálu k X100. Marketing a symbióza? Možná...

A již teď se můžeme těšit na nové SDHC UHS-I od Panasonicu, případně špek jako Delkin Elite 633 SDHC UHS-I 95MB/s 80MB/s, které by mohli povzbudit Fuji X100 k ještě svižnějšímu pohybu.


Chcete vědět více? Víte například, že lze obnovit data i z elektricky poškozených paměťových karet? Další informace o obnově dat z paměťové karty. Obnova dat za paměťové karty Secure Digital SD/SDHC, CompactFlash CF, Memory Stick DUO/PRO/HG

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.