Poškozený FLASH DISK (tzv. fleška) s komplikovaným interním řešením

Jedno z typických a velmi často užívaných paměťových zařízení, které k ukládání dat využívá paměťových FLASH čipů jsou tzv. USB FLASH disky, lidově "flešky". Více o tom, co je FLASH paměť najdete např. na Wikipediiinfo

Z hlediska naší práce na obnově dat z poškozených FLASH pamětí, rozlišujeme při stanovení prognózy a ceny za úspěšnou záchranu dat nejen k typu FLASH čipu (způsob uchycení na PCB), ale i k jeho počtu takových paměťových bloků.

Vnitřní část USB 3.0 FLASH disku se zřejmým uspořádáním čtyř NAND paměťových bloků. Zachránit data z FLASH disku je v těchto případech poměrně náročné. © MyBlueDay
Čelní pohled ve vysokém zvětšení na komplikovaně řešenou FLASH paměť výrobce Corsair. Obnova dat z FLASH paměti tohoto typu vyžaduje špičkové vybavení a know-how. © MyBlueDay

Naprostá většina běžných USB FLASH disků využívá jednoho až dvou paměťových bloků, což je naprostý standart. V některých případech, typicky u extrémně rychlých pamětí, může výrobce takovou paměť osadit vyšším počtem bloků, v tomto konkrétním případě můžete na obrázcích vidět celkem čtyři paměti FLASH (naštěstí nezapouzřené) na dvou PCB. Jedná se o USB paměť Corsair Voyager GT o celkové kapacitě 16GB, je tedy zřejmé, že výrobce použil konfiguraci 4x4GB Hynix na řadiči Phison. Z hlediska výkonu (R/W) se na rozhraní USB 3.0 jedná o velmi výkonné řešení, z pohledu našeho je to vcelku "prekérka".

FLASH čipy po precizní extrakci připravené pro usazení do zařízení, umožňujícího přistupovat k surovým datům na paměti. Záchrana dat z FLASH disku, který je poškozený na hardwarové úrovni, tj. je vadný elektronicky (např. vadný řadič), nebo mechanicky, bez patřičné technologie nepřipadá v úvahu © MyBlueDay

FLASH paměťové bloky jsou po extrakci z PCB flash disku připravené pro zasazení do zařízení, které umožňuje přistupovat k paměti na binární úrovni.

Odpájené FLASH paměťové čipy po provedené obnově dat z flash paměti. Všimněte si atypického můstku pro připojení dodatečného PCB s 2x FLASH © MyBlueDay

Zachránit data z FLASH disku, který je poškozený elektro-mechanicky, tj. má například defektní kontroler (řadič), případně je-li fleška poškozená fyzicky, zlomená, ohnutá atp. nelze bez zařízení, které umožní, zjednodušeně řečeno, vyčítat data přímo z čipů a následně je skládat do čitelné podoby.

Záludnost obnovy dat z více-čipových FLASH paměťových zařízení netkví v manuální části práce (pokud se nejedná např. o zapouzdřené čipy, CoB - chip on board atp.), precizní odpájení je skutečně rutinní záležitost, ale v následné rekonstrukci surových dat z vytvořeních binárních obrazů. Tato procedura je velmi náročná na diskové kapacity, hrubý výpočetní výkon a ... čas.

Postihla vás ztráta na libovolném nosiči?


Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.