Důvěřuj, ale zálohuj

Kategorie: Harddisky Datum: 12.10.2008

Důvěřuj a zálohuj

Ačkoliv bychom se rádi snažili, tak v našich testech nezkoušíme jednu z nejpodstatnějších vlastností pevných disků, kterou je nepochybně spolehlivost. Zdali vám disk vydrží celá léta, nebo se nevratně poškodí po týdnu provozu, se jednoduše otestovat nedá. Bohužel neexistují ani žádná ověřitelná data, která by mohla nějak ukázat, která značka nebo modelová řada je spolehlivější než jiná. Obecně lze předpokládat, že míra poruchovosti bude napříč všemi výrobci s drobnou odchylkou zcela stejná. Existují však i méně podařené řady nebo série, které dosahují výrazně nadprůměrné poruchovosti. Určitě vám nepřejeme, aby se vám disk poškodil, ale vyloučit to jednoduše nepůjde a zálohovat prostě musíte. Zajímavý přístup volí někteří uživatelé, kterým se například poškodil disk značky X, a tu si proto již nechtějí nikdy koupit. Ve skutečnosti by bylo na místě si například nekupovat stejnou řadu disků, ale odsoudit kvůli staticky nicotné poruše jednoho disku jednoho z výrobců je minimálně krátkozraké.

Mít jedinou kopii cenných dat na pevném disku je něco na způsob ruské rulety.Nemůžete totiž odhadnout, zda-li vám například neshoří zdroj a při této příležitosti nezničí i disky. Pro důležitá data volte několik úložišť a pro skutečné klíčové počítače a důležité nasazení doporučujeme využití RAID 1 pole, které bude vaše data zrcadlit na dvojici disků, což zamezí jejich poškození při poruše jednoho z nich. Žádné RAID pole však nelze považovat za zálohu, ale pouze za zabezpečení. Nejlepší volbou je síťové úložiště, nebo diskový server vybavený RAID polem, na kterém budete mít odloženou záložní kopii dat z počítače nebo optických disků.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   zálohování, backup, raid, mirror, jak zálohovat, image,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.