Co je vlastně SATA II ?

Kategorie: Technologie Harddisky Datum: 22.1.2009
Pokud se chceme zabývat správnými termíny, není na škodu objasnit nejasnosti ohledně standardu SATA II. První chybou je domnívat se, že vůbec nějaký komunikační protokol SATA II existuje. Označení SATA II totiž reprezentuje název organizace, která se zabývala autorizací nových revizí a extenzí základního rozhraní SATA. Časem však skupina změnila jméno a nyní se nazývá SATA-IO (Serial ATA International Organization). Protože revize SATA 3 Gb/s vznikla ještě za působení SATA II, mnoho výrobců a prodejců vztáhlo označení SATA II i na rychlejší standard SATA 3 Gb/s. Pro dovršení zmatků se objevilo i označení SATA 2 a některé společnosti dokonce označují názvem SATA II technologii NCQ, která je ve své podstatě pouze extenzí, patřící již k základnímu standardu SATA 1,5 Gb/s. Z výše uvedených informací je jasné, že název SATA II není pro označení SATA 3 Gb/s zcela korektní, nicméně je nanejvýš pravděpodobné, že se s ním budeme setkávat i v budoucnosti. Po nástupu generace SATA 6 Gb/s (600 MB/s) lze předpokládat, že obchodníci sáhnou po označení SATA III či SATA 3.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   rozhraní, hdd, SATA II,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.