Pevný disk Western Digital RE2-GP 1TB WD1000FYPS

Kategorie: Western Digital Harddisky Datum: 1.11.2008
Pevný disk Western Digital RE2-GP 1TB WD1000FYPS

Levný, tichý, úsporný a přitom dostatečně výkonný pevný disk? Nejčastější požadavky na datové úložiště do puntíku splňuje nejnovější řada disků Western Digital s označením GreenPower. Otestovali jsme nejtišší 1 TB disk na trhu.

Možná vám to přijde divné, ale elektrickou energii vám může uspořit i pevný disk a kromě dobrého pocitu získáte pár dalších drobností navrch. Většina energie se totiž beztak promění v teplo a chlazení "žravých" pevných disků proto není nikterak jednoduchý úkol. Snížená spotřeba proto zabezpečí, že i disk se čtyřmi plotnami, neboli dvojnásobkem obvyklého počtu disků u střední třídy, není nutné aktivně ochlazovat. To vám přinese tišší počítač nebo jednodušší konstrukci různorodých síťových úložišť či diskových rekordérů. 4W jsou víc než dost

Western Digital nyní nabízí ucelenou řadu disků označených Green Power, která zahrnuje použití v stolních počítačích, AV zařízeních a nepřetržitých provozech pro diskové pole. Vzájemně se fyzicky odlišovat příliš nebudou; hlavní rozdíl je ve firmware, který různě upravuje chování disků. Verze pro AV techniku má například technologii, která omezuje opotřebení více namáhaných částí disku, což je typické poškození pro tento typ použití, způsobené neustálým přepisováním stejného místa. Řada pro nepřetržitý provoz (Raid Edition) obsahuje zase sadu instrukcí pro lepší komunikaci s diskovými řadiči zaměřenou na lepší funkčnost v diskových polích. Prostě pro každého něco, a to v kapacitách 500, 750 a 1 000 GB.

Měření i výrobcem udávané specifikace potvrzují radikálně nižší spotřebu: až o 40 - 50 % méně než konkurence, neboli úsporu 4 W při nezatíženém stavu. Možná se to nezdá jako velké číslo, při nepřetržitém provozu však znamená výrazné energetické úspory. Například pro trvale běžící síťový disk může být roční úspora až 30 kW energie, při započtení neefektivity napájecího zdroje těchto zařízení případně i rovných 100kW. To při současných cenách elektřiny není zanedbatelné. A představte si tak rovnou například pětidiskové RAID pole, které v serveru tímto způsobem ušetří i přes tisíc korun ročně. To už stojí za úvahu, protože při projektované životnosti 3 až 5 let se disk může téměř celý na těchto úsporách zaplatit.

Nižší výkon nevadí

Nejvýraznějším důvodem pro úsporu elektřiny a také velmi tichý provoz bez vibrací je technologie zvaná intelliPower. Tu WD popisuje jako speciálně nastavený poměr mezi rychlostí otáčení ploten a velikostí vyrovnávací pamětí. Nedejte se zmást: ani tento disk neumí měnit rychlost otáčení ploten, rychlost má pevně stanovenou od výroby. I když to nejde přesně změřit, tak předpokládáme, že řada GreenPower má rychlost otáčení ploten mezi 5 400 a 6 000 ot./minutu. I přes toto omezení však dosahuje dobrých výkonnostních výsledků. Zaostává sice za 1 TB Hitachi i oblíbeným 750GB WD7500AAKS, to však dokonale vyvažuje skutečně tichým provozem a energetickými úsporami.

Disky GreenPower se jeví jako ideální úložiště dat všeho druhu, nezklame však ani jako systémový disk. Kvalitě těchto disků WD nepochybně důvěřuje, najdete je i v nových externích discích řady MyBook. Za atraktivní vlastnosti navíc naštěstí ani příliš nepřiplatíte.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   hdd, disk, Western Digital, RE2 GP, 1TB, WD1000FYPS, harddisk, intelliPower,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.