Western Digital NetCenter WDXE3200JB

Kategorie: Síťové disky Western Digital Harddisky Datum: 4.3.2009
Sdílení dat v síti mezi více uživateli nebo několika počítači je jeden z nejčastějších požadavků. Na tyto účely jsou vhodné externí disky připojitelné přes síťové rozhraní. Novým přístrojem společnosti Western Digital z kategorie síťových disků je model NetCenter.

Jednoduchá a rychlá práce

Síťové disky standardně nevyžadují žádnou zvláštní konfiguraci a jinak tomu není ani v případě testovaného modelu. Celá instalace spočívá pouze ve výběru vhodného místa v dosahu síťového kabelu a napájení (externí adaptér). Disk lze položit na stranu, nebo postavit vertikálně za pomocí jednoduchých plastových nožiček. Zařízení je připraveno k použití několik okamžiků po zapnutí, i nejdelší proces příjmu síťové adresy a celkové inicializace trvá pouze několik sekund.

Na počítači stačí spustit průvodce z dodaného cédéčka, který v síti automaticky vyhledá WD NetCenter. Další konfigurace se pak provádí pomocí webového rozhraní přes prohlížeč. Možností nastavení je ale poměrně málo, což odpovídá i funkční výbavě zařízení. Hlavní výtka směřuje k nedostupnosti jakéhokoliv systému automatické zálohy z počítače na síťový disk nebo síťového disku na připojené USB zařízení. Nepříliš pestré je také nastavení uživatelských práv a účtů, kde najdete pouze základní možnosti a chybí například i skupiny.

Sdílení bez překvapení

Přístup k datům je zajištěn pomocí standardního sdílení souborů, jak je znáte z operačního systému Windows. Data jsou samozřejmě dostupná i z Linuxu, i když v něm nefunguje průvodce pro vyhledání zařízení v síti. Rychlost přístupu k datům je zatím nejvyšší z námi dosud testovaných zařízení, pořád ale značně zaostává za dostupnou rychlostí 100Mb/s sítě a tedy i běžných souborových serverů postavených na PC platformě.
Provoz modelu NetCenter je při stavu bez zatížení přenosem dat kultivovaný, ale přesto ne úplně nehlučný. Chlazení je sice pasivní, slyšte je ale použitý 320 GB pevný disk, WD 320 GB, 7 200 ot./min, 8 MB cache který nepatří k nejtišším hlavně kvůli svým čtyřem plotnám. Ke standardu patří automatické uspávání, tedy vypnutí disku uvnitř po definovatelné době. Náběh sdílení je pak sice pomalejší, ale šetříte tak energii i snižujete hlučnost. K dobrým vlastnostem patří i automatická diagnostika stavu disku a ohlašování případných chyb nebo očekávaného selhání.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Western, Digital, NetCenter, WDXE3200JB, Western Digital,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.