Western Digital Caviar SE16 WD4000KD

Kategorie: Western Digital Harddisky Datum: 31.1.2009
Pevný disk Western Digital WD4000KD je určen pro komunikaci se sběrnicí Serial ATA (SATA). Výrobce celou sérii Caviar SE16 sice globálně označuje souslovím "next-generation SATA", nicméně jako komunikační protokol se u disku WD4000KD využívá stále pouze režim SATA 1,5 Gb/s. Western Digital propustnost označuje hodnotou 150 MB/s, což se v dnešní době bere jako ekvivalentní hodnota k 1,5Gb/s (nebo 1,5Gbit/s, chcete-li). Pokud byste chtěli skutečně získat disk s datovou propustností sběrnice 300 MB/s, museli byste si pořídit produkt série Caviar SE16 s kapacitou 250 GB, konkrétně model WD2500KS. Nicméně ani WD4000KD není špatný. Ostatně to sami poznáte z výsledků našich testů.

Design produktu nemá smysl popisovat, tudíž uvedeme pouze výčet konektorů. Disk nabízí standardní konektor Serial ATA, napájecí vstup (SATA Power) a dokonce i starší typ pro napájení, tzv. Molex (napájecí konektor, který běžně využívají ATA zařízení, optické mechaniky apod.). Pokud budete pevný disk instalovat do PC, můžete si vybrat, který napájecí konektor použijete. V žádném případě však nezapojujte oba konektory. Produkt se může začít chovat nevyzpytatelně a může dojít k jeho poškození.

Pozorný majitel disku si v blízkosti SATA konektoru může všimnout i přepínačů (známých jumperů). V tomto případě však přepínače nevolí pracovní režim Master či Slave, jak je tomu u ATA zařízení, ale slouží převážně pro servisní účely. Lze jimi například ovládat podporu šetřícího režimu a podobně. Běžný uživatel si přepínačů nemusí vůbec všímat.

Uvnitř disku se nachází motorek, ženoucí čtveřici datových ploten rychlostí 7 200 otáček za minutu. V součtu nabízejí plotny nominální kapacitu 400 GB (výrobce ji v dokumentaci zpřesňuje na 400,074 MB). V praktickém testu jsme s využitím operačního systému Windows XP Professional vytvořili diskový oddíl a změřili jeho reálnou kapacitu. Ve formátu NTFS má uživatel k dispozici cca 373 GB využitelného prostoru.

Ve výkonových testech jsme použili aktualizovanou aplikaci Sisoftware Sandra 2005 a program TechBench Pro Disk Benchmark. V Sandře vykázalo zařízení celkový výkon (Drive Index) 54 MB/s. V testu kontinuálního zápisu udala Sandra hodnotu 58 MB/s, pro čtení pak 62 MB/s. Přístupovou dobu změřila aplikace Sandra na 8 ms. TechBench ohodnotil přenosový výkon zápisu dat na úrovni 53,96 MB/s, kontinuální čtení pak 53,71 MB/s. Z naměřených výsledků lze jednoznačně vyčíst, že disk nabízí vyrovnaný výkon. V neposlední řadě zájemce o disk WD potěší, že zařízení nabízí i nadstandardní vyrovnávací paměť o velikosti 16 MB.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Western, Digital, Caviar, SE16, WD4000KD, Caviar SE16, Western Digital,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.