Western Digital Caviar SE16 WD2500KS

Kategorie: Western Digital Harddisky Datum: 31.1.2009
Western Digital Caviar SE16 WD2500KS patří do moderní trendové rodiny SATA disků. Na rozdíl od produktu Caviar SE16 WD4000KD však zařízení WD2500KS podporuje i nejnovější generaci SATA s propustností dat po sběrnici 300 MB/s (3Gbit/s). Design produktu se nijak nevymyká ze zavedeného standardu, který Western Digital u svých pevných disků propaguje. Tělo produktu je černé, vrchní strana nese samolepku s technickými údaji, označením zařízení a dalšími informacemi. Na informačním štítku jsme nalezli chybně uvedenou sérii Caviar SE.

Samotný produkt totiž patří do série Caviar SE16 s vyšší kapacitou vyrovnávací paměti (16 MB). Další údaje na štítku se již shodují s realitou. Důležité je, že pevný disk skutečně podporuje poslední standard SATA (s propustností dat 300 MB/s), který Western Digital nazývá "next-generation SATA" a jedná se o druhou generaci standardu SATA, kterou mnozí uživatele, někteří výrobci základních desek a prodejci označují jako SATA 2 nebo SATA II.

Pevný disk obsahuje standardní datový SATA konektor, napájecí přípojku (SATA Power) a rovněž i starší typ napájecího konektoru Molex. Zařízení obsahuje i přepínače (jumpery), pokud byste potřebovali manuálně zablokovat rychlý režim 3 Gbit/s a zajistit tak plnou kompatibilitu s první generací SATA 1,5 Gbit/s, můžete to provést právě pomocí přepínačů. Uvnitř produktu se nachází tři datové plotny, které rotují standardní rychlostí 7 200 otáček za minutu. Celková kapacita pevného disku je 250 GB. Po vytvoření oddílu NTFS jsme získali reálný prostor s kapacitou 233 GB.

V testech si vedl disk velmi dobře. Na výsledcích je dokonce vidět přímý vliv rozhraní SATA 3 Gbit/s. Aplikace Tech-Bench Pro Disk Benchmark prokázala, že produkt vykazuje v praxi vyšší propustnost dat po sběrnici než produkty využívající SATA 1,5 Gbit/s, o paralelním ATA/133 či ATA/100 ani nemluvě. Při testu jsme naměřili propustnost sběrnice až 143,37 MB/s. Hloubavější uživatelé možná namítnou, že tuto hodnotu by mohly teoreticky nabídnout i produkty se standardním rozhraním SATA 1,5 Gbit/s, nicméně v praxi tomu tak není. Kromě propustnosti dat jsou i další výkony zařízení nadstandardní. Sisoftware Sandra 2005 naměřila celkový výkon (Drive Index) 55 MB/s, průměrnou přístupovou dobu 7 ms, výkon kontinuálního zápisu 62 MB/s a čtení rovněž 62 MB/s. Test TechBench Pro udává kontinuální zápis 52,87 MB/s a čtení 53,25 MB/s. Hodnoty jednoznačně ukazují, že Western Digital vyrobil výkonný a technologicky vyspělý disk.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Western, Digital, Caviar, SE16, WD2500KS, Western Digital, Caviar SE16,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.