Western Digital Caviar SE16 SATA 500 GB WD5000KS

Kategorie: Western Digital Harddisky Datum: 4.3.2009
Western Digital jednu dobu v souboji největších disků zaostával, protože ve své nabídce neměl 500GB variantu. Tento mírný nedostatek naštěstí nedávno napravil a uvedl rovnou dvojici obrů pro stolní i serverové použití. Na testování jsme vybrali levnější variantu s označením SE16, která je určená do běžných stolních počítačů. Naopak druhá varianta s přívlastkem Raid Edition (RE) je přizpůsobena pro nepřetržitý provoz v RAID polích nebo jiném serverovém nasazení – odpovídá konkurenčním produktům řady MaxLine od Maxtoru nebo NL (Near Line) od Seagate.

Disky se jinak fyzicky ani výkonnostně neodlišují, rozdíl je pouze v delší záruce (5 let proti 3) a teoretické delší životnosti v nepřetržitém provozu. Podobně jako jiné disky této kategorie má i WD větší počet ploten. Při tak velké kapacitě je tento stav pochopitelný, ale ne zcela ideální. V případě testovaného Western Digital Caviar SE16 SATA 500 GB WD5000KS výrobce použil čtyři plotny s kapacitou 125 GB. Tato velikost odpovídá dnešnímu standardu a není nikterak přelomová. Na větší kapacitu ploten si musíme ještě počkat, než se naplno uchytí technologie kolmého zápisu, která slibuje až dvojnásobnou hustotu dat na stejné ploše. To umožní také značné zlepšení přístupové doby i rychlost čtení.

Podobně jako jiné velké disky s více než dvěma plotnami trpí i WD mírně zvýšenou hlučností i zahříváním To je totiž přímo úměrné vyššímu počtu pohyblivých částí uvnitř disku. Majitele horších skříní nepotěší také zvýšené vibrace. V provozu jsou zkrátka velké disky vzhledem k vyššímu počtu ploten více slyšet.

I po testech této novinky zůstává králem 500GB disků ještě pořád Hitachi, které dosud nenašlo přemožitele. Jediným výkonnostním konkurentem je WD Raptor, jakožto pravý dravec mezi běžnými pevnými disky pro stolní počítače. Caviar je i tak velmi zajímavý disk, protože nabízí vyrovnané výkony a z pohledu stejně velkých disků konkurence i nízkou cenu.

Modelové označení: WD5000KS
Kapacita: 476 938 MB
Velikost vyrovnávací paměti: 16 MB
Rozhraní: SATA II 3 Gb/s
Podpora NCQ: ano
Počet ploten: 4
Počet hlaviček: 8
Rychlost: 7 200 otáček za minutu
Udávaná průměrná přístupová doba: 8,9 ms
Typ ložiska: fluidní
Napájení: SATA
Hmotnost: 600 g
Rozměry (v x š x h): 147 x 101,6 x 26,1 mm
Udávaná hlučnost při nečinnosti: 28 dB
Udávaná spotřeba při nečinnosti: 8,8 W
Další technologie: Hot Plug, Hot Swap, Staggered Spin-Up
Záruka: 3 let


Klíčová slova neboli t(A)gy:   Western Digital, Western, Digital, Caviar SE16, Caviar, SE16, SATA, 500, GB, WD5000KS, KS,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.