Westen Digital WD Raptor X 150GB SATA

Kategorie: Western Digital Harddisky Datum: 27.2.2009
Western Digital Raptor byl vždy tak trochu jiný disk. To platí i dnes po uvedení již třetí generace disků s 10 000 ot./min. Nový Raptor pokračuje v nastoleném trendu svých předchůdců. Je tedy 2x větší než jeho starší sourozenec a zároveň i novým výkonnostním králem testů i reálného použití.

Podobně jako u minulého modelu má nový Raptor dvě plotny a čtyři hlavičky, které jsou usazeny v masivním (a velmi těžkém) těle disku. Kvůli velké rychlosti otáčení ploten lze předpokládat i vyšší zahřívání, což se také potvrdilo. Disk skutečně hodně hřeje a při jeho montáži je třeba pamatovat na dobré chlazení a kvalitní osazení.

Poměrně překvapivá je přijatelná hlučnost disku, která není výraznější než u klasických disků konkurence. V kvalitní skříni disk uslyšíte pouze při operaci seek, kdy se projeví bleskový pohyb hlaviček. Testovaná varianta s přívlastkem X nabízí kromě již zmíněných inovací ještě jednu unikátní vlastnost. Čelní strana disku je částečně průhledná, a můžete se tak podívat na točící se plotny a pohyb hlavičky. Raptor X je prvním diskem na světě, který tuto exhibicionistickou funkci nabízí. Využití je samozřejmě téměř nulové a příplatek 1 000 Kč (což je cenový rozdíl klasické a X verze) se vyplatí pouze zarytým fanouškům.

Nejsilnější a zároveň nejvýraznější vlastností všech Raptorů je jejich špičková rychlost. Všechny modely představovaly ve své době to nejlepší na trhu disků pro stolní počítače a právem nosí korunu nejvýkonnějších disků. Porazit je může pouze pole RAID 0 (ale i to jen někdy) nebo disky SCSI s 15 000 ot./min, které ve stolních počítačích nenajdete. Výrobce Raptorům dává do výbavy i velmi vysokou spolehlivost, protože jsou stavěny na nepřetržitý provoz v náročném prostředí serverů s nejvyšším nasazením.

Raptor se ukázal podobně jako jeho dinosauří příbuzní jako nelítostný dravec. Špičkovou přístupovou dobou poráží i pole RAID, vysokou přenosovou rychlostí téměř všechno ostatní. Aplikační výkon patří do jiné dimenze, protože v něm Raptor utíká i nevýkonnějším diskům se 7 200 ot. /min. až o 30 %. Pokud hledáte výkon bez kompromisů a nebude vám vadit na dnešní poměry malá kapacita a velmi vysoká cena, není nad čím přemýšlet. Nic rychlejšího není, pouze dva Raptoři v RAID 0.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Westen, Digital, WD, Raptor, X, 150GB, SATA,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.