Seagate Barracuda ES.2 500GB ST3500320NS

Kategorie: Seagate Harddisky Datum: 1.11.2008
Ačkoliv si to málokdy uživatel uvědomuje, nejcennější součástí počítače jsou data. Ta přebývají na mechanických zařízeních s plotnami rotujícími obrovskými rychlostmi a my jim svěřujeme své malé i velké poklady. Nechcete se bát? Zkuste disky pro profesionály - Enterprise Storage (ES) druhé generace.

Dravé ryby barakudy se ve vodách pevných disků prohánějí pod značkou Seagate již dlouho. Výrobce nedávno vyzkoušel i první sádek určený pro náročnější zákazníky, trápící své disky nepřetržitým provozem celé roky. Řada ES se řadí k diskům, které jsou určeny pro náročné podmínky. Od běžných modelů se většinou odlišují výrazně delší udávanou dobou MTBF (střední doba mezi poruchami - Mean Time Between Failures) - obvykle přes 1 milion hodin. Testovaný ES.2 se chlubí 1,2 miliony (136 let a 10 měsíců), což je o více než polovinu víc než běžné Barracudy 7 200.11, z nichž vychází. Neznamená to, že do roku 2144 nemusíte zálohovat, máte ale jistotu, že takový disk prostě vydrží víc než levnější, obyčejný. Jen těžko říct, v čem se disky ES fakticky odlišují - může to být třída součástek, nebo i konzervativnější nastavení firmwaru. Díky pokročilým funkcím pro komunikaci s řadiči RAID se hodí do diskových polí, kde pracují lépe než běžné disky. Pro běžný stolní počítač se asi nevyplatí připlácet přibližně 15% z ceny za funkce a možnosti profesionálního disku. Levnější 7200.11 má v tomto případě stejný výkon i hladinu hlučnosti - nejdůležitější parametry. Faktickou spolehlivost naneštěstí nemůžeme posoudit.

Hustý zápis: 250 GB na plotně

Nejnovější disky Seagate jsou dostupné v kapacitách 250 - 1 500 GB, což dává tušit velikost použitých ploten 250-320 GB. Jde v současnosti o nejhustější dostupný zápis, jenž umožňuje, aby v 500GB disku byly pouze dvě plotny. Díky tomu má nejen nižší spotřebu a zahřívání, ale i tišší. Testovaný kousek se téměř obešel bez nežádoucích vibrací a měl velmi dobrou charakteristiku hluku otáčení ploten. Hlučnost pohybu hlaviček již nehodnotíme tak pozitivně, ačkoliv je příjemnější než u minulých generací.

Výkon si také příliš chvály nezaslouží. Navzdory vysoké hustotě zápisu byl aplikační výkon podprůměrný a ani zdaleka nedosahuje hodnot nejlepších současných 500GB disků. Jedním z mála parametrů, v kterém tento disk exceluje, je průměrná rychlost čtení - 89,3 MB/s. Za to by se nemuselo stydět ani pole RAID 0.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Seagate, Barracuda, ES.2, 500GB, ST3500320NS,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.