Seagate Barracuda 7200.9 SATA 500GB ST3500641AS

Kategorie: Seagate Harddisky Datum: 1.11.2008
Modelová řada disků Barracuda je na počítačovém trhu již velmi dlouho. Postupně se vyvíjí a s téměř železnou pravidelností je každý rok uváděna nová řada. Aktuální rodina disků s označením 7200.9 právě přichází na trh a kromě jiných vylepšení dorovnává i kapacitní špičku uvedením 500 GB disku. Umí všechno

Nejvýraznější novinkou v nové řadě disků je podpora všech aktuálních funkcí rozhraní SATA II. Nové Seagate mají tedy nejen NCQ, které podporovaly už i disky řady 7200.8, ale i 3Gb/s přenosy a další zajímavé funkce. Tato vylepšení nemají nijak závratný vliv na výkonnost, ale přesto je lze hodnotit pozitivně.

Největším diskem v nabídce Seagate je 500GB varianta 7200.9, která se zařadila ke stejně mamutímu disku do Hitachi. Tento cvalík se od největšího disku minulé řady příliš neodlišuje, má pouze vyšší počet ploten, které mají ale nižší hustotu zápisu (125 GB na plotnu). Papírově se téměř shoduje s jeho přímou konkurencí od Hitachi, při bližším pohledu na výkonnostní srovnání ale uvidíte, že je citelně pomalejší. Malý, ale hustý

Další disky z nové řady by měly mít zhruba stejnou výkonnost jako 500GB variantě kvůli podobné nebo stejné velikosti ploten. Odlišnosti jsou většinou v hlučnosti (s menším počtem ploten nižší) a v zahřívání (také nižší). Z celé řady je pak zajímavá 160GB Barracuda, která obsahuje pouze jedinou plotnu se špičkovou hustotou zápisu. Tato hodnota je dokonce nejvyšší ze všech dostupných disků na trhu a je velká škoda, že takové plotny použil Seagate jen ve dvou modelech (ještě 80GB model). Disk má i nižší udávanou hlučnost (25dB), což odpovídá realitě - chod je opravdu tichý.

Předpoklad nižšího zahřívání se v porovnání se starší variantou (7200.7+, 160 GB, NCQ) nepotvrdil, disky dosahují téměř identických teplot. Nevýhodou je vyšší cena, za kterou si lze pořídit i větší 200GB disk jiné značky. Všechny modely nové řady jsou dostupné jak v SATA, tak i ATA provedení v kapacitách 40 až 500 GB.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Seagate, Barracuda, 7200.9, SATA, 500GB, ST3500641AS,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.