Samsung SP T HD501LJ 500GB

Kategorie: Samsung Harddisky Datum: 1.11.2008
Všechny aktuální modely pevných disků mají data uložena na plotnách s technologií kolmého zápisu a připojují se přes SATA rozhraní druhé generace s teoretickou rychlostí přenosu až 300 MB/s. Do této kategorie spadá i nejnovější generace disků Samsung SpinPoint T, která tak konečně dosáhla 500GB kapacity při použití tří ploten. Hustý výkon

Od pevného disku většinou chceme kromě kapacity i jistou výkonnostní úroveň a nízkou hlučnost. Díky zlepšujícím se technologiím se výkon naštěstí průběžně zvyšuje a s každým nákupem nového disku si domů přinesete výkonnější datové úložiště. Právě zvyšování hustoty zápisu má na výsledný výkon nejzásadnější vliv. I proto jsou dnešní disky se 160GB plotnami výrazně rychlejší než starší generace.

Samsung udělal při přechodu na novou technologii zjevně velmi dobrou práci, protože HD501LJ předběhlo oba nejlepší 500GB disky z posledního velkého testu. Kdyby se jej tento disk tedy zúčastnil, jistě by skončil druhý hned za nedostižným Raptorem. Vysoký aplikační výkon mírně překvapuje hlavně s ohledem na průměrné hodnoty přístupové doby. Tu zřejmě nahrazuje velmi efektivním využíváním vyrovnávací paměti, která má ve variantě 501 kapacitu 16 MB a díky vysoké propustnosti rozhraní se vyplatí více než varanta 500 s 8 MB cache. Při různých testech se výsledky drží většinou na špičce. Výjimku tvoří pouze PCMark05, kde HD501LJ překvapivě mírně propadá. Výborné jsou naopak výsledky práce se soubory napříč všemi používanými testy.

Rezonance nepotěší

Hlučnost provozu lze hodnotit z několika hledisek. Nejsilnější stránkou Samsungu je tichý pohyb hlaviček při vyhledávání, a proto lze technologii SilentSeek považovat za funkční. Disk navíc podporuje nastavení AAM pro další ztišení pohybu hlaviček. Naopak vibrace, které způsobují nepříjemnou rezonanci skříně, jsou slabou stránkou testovaného modelu. Bez použití některého z dostupných nástrojů pro odhlučnění disků, může být tato vlastnost značně nepříjemná, a výrazně zvyšuje hlučnost počítače. Computer 6/07 Dušan Šimonovič

Klíčová slova neboli t(A)gy:   harddisk, hdd, pevný disk, Samsung, SP, T, HD501LJ, 500GB,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.